Okt 18, 2015 | 10:37
Iyunun 20-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Şah İsmayıl Səfəvi: Tarixi diplomatik sənədlər toplusu” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli kitabın tarixi əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, kitabın elmi redaktoru Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevdir: “Bu dəyərli toplu akademik Ramiz Mehdiyevin ali vətəndaşlıq ruhu ilə qələmə aldığı “Şah İsmayıl Xətainin siyasi irsi tarixi sənədlər işığında” məqaləsi ilə açılır”.
Bu məqalənin elmi-nəzəri əhəmiyyətindən söz açan İ.Həbibbəyli bildirdi ki, akademik R.Mehdiyev elm adamı olmaqla yanaşı, həm də ölkənin ali idarəçilik strukturunda böyük təcrübəyə malik görkəmli dövlət xadimi, respublikamızın idarəçiliyini təmin edən əsas simalardan biridir: “Akademik Ramiz Mehdiyev hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də son dərəcə dəqiq, uzaqgörən fikirləri ilə bizləri düşündürür. Məqalənin əhəmiyyətini yalnız Şah İsmayıl Səfəvi ilə məhdudlaşdırmaq düzgün deyil, həmçinin XVI əsrdə mənəvi varlığımızın aynası kimi dəyərləndirilməlidir”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, təqdimatı keçirilən kitab vasitəsilə İranın, Türkiyənin müxtəlif kitabxanalarından, həmçinin əlyazmalar fondlarından toplanmış materiallar - diplomatik məktublar, fətva və fərmanlar Azərbaycan ictimaiyyətinə ana dilimizdə ilk dəfədir təqdim olunur. Ümumilikdə nəşrdə 53 tarixi-diplomatik sənəd toplanmışdır. Onların 3-ü hökmdar fərmanı, 1-I fətva, 49-u isə müxtəlif məzmunlu məktublardır.
“Şah İsmayıl Xətai Azərbaycan tarixinin və dövlətçiliyinin müstəsna simalarından, görkəmli şəxsiyyətlərindən olmuşdur. O, sözün əsil mənasında, Azərbaycan dövlətçiliyinə, hakimiyyətinə və idarəçiliyinə ruh verən, onu canlandıran bir insan idi. Şah İsmayıl paytaxtın mərkəz olaraq ölkənin idarəçiliyində vacib rolunu ortaya qoymuş və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparmışdır. Şah İsmayıl Xətainin nümunəsi Azərbaycan tarixinin ən müxtəlif dövrlərində həmişə bir örnək olaraq qalmış və qalacaqdır”. Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, bu nəfis tərtibatlı kitab Azərbaycan tarixşünaslığında I Şah İsmayıl mövzusu ətrafında illərdir hökm sürən ciddi problemlərdən bir qisminin həllinə qismən də olsa aydınlıq gətirəcəkdir.
Sonra akademik Vasim Məmmədəliyevin “Tarixi diplomatiklik və müasirlik” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının məsul əməkdaşı Eldar Əmirov, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gövhər Baxşəliyeva, Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, professor Həsən Əlibəyli, tanınmış yazıçı-publisistOrxan Aras aktuallıq kəsb edən yeni nəşrin elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdilər, bu istiqamətdə araşdırmaların Azərbaycanın dövlətçilik tarixi və salnaməsi üçün son dərəcə önəmli olduğunu söylədilər.

Окт 18, 2015 | 10:37
20 июня в институте Литературы НАНА им .Низами проведена церемония презентации книги «Шах Исмайыл Сефеви: Сборник исторических дипломатических документов.»
Выступивший со вступительным словом вице-президент НАНА, директор Института, академик Иса Габиббейли отметил историческую значимость данной книги. Он отметил, что научным редактором книги является руководитель администрации Президента Республики, Академик Рамиз Мехтиев, который руководствуясь чувством высокого гражданского долга вступительной статьей книги выбрал «Политическое наследие Шаха Исмаила Хатаи в свете исторических документов».
Описывая научно-теоретическое значение этой статьи, И.Габиббейли отметил, что Академик Рамиз Мехтиев наряду с научной деятельностью одновременно является многоопытным государственным деятелем, обеспечивающим административное управление республики- «Академик Рамиз Мехтиев, как всегда, своими дальновидными, четкими высказываниями и на сей раз заставляет нас глубоко задуматься. Было бы ощибочным связывать значение статьи только лишь с Шах Исмайылом Сефеви- ее нужно рассматривать с точки зрения зеркального отображения наших духовных ценностей еще в ХV1 веке.».
Академик Иса Габиббейли отметил также, что с помощью представляемой книги материалы, собранные в библиотеках Ирана, Турции- дипломатические переписки, религиозные трактаты, государственные указы впервые представляются Азербайджанской общественности на нашем родном- азербайджанском языке. В общей сложности в издании собрано 53 исторических дипломатических материалов. Три из них были Правительственными указами, 1 -религиозным трактатом, 49- письма различного содержания.
«Шах Исмайыл Хатаи был выдающимся деятелем в истории и Государственности Азербайджана, исключительно способной личностью. Он, в полном смысле этого слова, был основателем Азербайджанской Государственности, впервые в истории страны создавшим властные и управленческие структуры, человеком, вдохнувшим жизнь в их деятельность. Он утвердил идею о важной роли столицы в управлении государством и вел неустанную борьбу за территориальную целостность Азербайджана. Личность Шаха Исмайыла Хатаи во все времена Азербайджанской истории был и останется образцом государственного деятеля.» В конце своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что эта красиво оформленная книга, хотя и частично, но все же внесет некоторую ясность в разрешении серьезной, существующей уже долгие годы проблемы Азербайджанской Исторической науки в период правления Шаха Исмаила (1) Первого.
Затем присутствующие с интересом выслушали доклад академика Васима Мамедалиева на тему «Историческая дипломатия и современность».
Выступившие на конференции - ответственный сотрудник Президентской Администрации Азербайджанской Республики Эльдар Амиров, директор Института Востоковедения, Доктор философии Говхер ханум Бахшалиева, Заместитель директора Института Рукописей, Доктор наук в области филологии Паша Керимов, директор отдела Института Философии и Права Профессор Гасан Алибейли, известный Писатель-публицист Орхан Арас высоко оценили актуальность и научную ценность нового издания, отметили научную важность и актуальность исследований в данном направлении, имеющих особое, непреходящее значение для истории государственности и летописи Азербайджана.