Okt 18, 2015 | 10:37
Iyunun 20-də AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Şah İsmayıl Səfəvi: Tarixi diplomatik sənədlər toplusu” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli kitabın tarixi əhəmiyyətindən söz açdı. Bildirdi ki, kitabın elmi redaktoru Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevdir: “Bu dəyərli toplu akademik Ramiz Mehdiyevin ali vətəndaşlıq ruhu ilə qələmə aldığı “Şah İsmayıl Xətainin siyasi irsi tarixi sənədlər işığında” məqaləsi ilə açılır”.
Bu məqalənin elmi-nəzəri əhəmiyyətindən söz açan İ.Həbibbəyli bildirdi ki, akademik R.Mehdiyev elm adamı olmaqla yanaşı, həm də ölkənin ali idarəçilik strukturunda böyük təcrübəyə malik görkəmli dövlət xadimi, respublikamızın idarəçiliyini təmin edən əsas simalardan biridir: “Akademik Ramiz Mehdiyev hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də son dərəcə dəqiq, uzaqgörən fikirləri ilə bizləri düşündürür. Məqalənin əhəmiyyətini yalnız Şah İsmayıl Səfəvi ilə məhdudlaşdırmaq düzgün deyil, həmçinin XVI əsrdə mənəvi varlığımızın aynası kimi dəyərləndirilməlidir”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd etdi ki, təqdimatı keçirilən kitab vasitəsilə İranın, Türkiyənin müxtəlif kitabxanalarından, həmçinin əlyazmalar fondlarından toplanmış materiallar - diplomatik məktublar, fətva və fərmanlar Azərbaycan ictimaiyyətinə ana dilimizdə ilk dəfədir təqdim olunur. Ümumilikdə nəşrdə 53 tarixi-diplomatik sənəd toplanmışdır. Onların 3-ü hökmdar fərmanı, 1-I fətva, 49-u isə müxtəlif məzmunlu məktublardır.
“Şah İsmayıl Xətai Azərbaycan tarixinin və dövlətçiliyinin müstəsna simalarından, görkəmli şəxsiyyətlərindən olmuşdur. O, sözün əsil mənasında, Azərbaycan dövlətçiliyinə, hakimiyyətinə və idarəçiliyinə ruh verən, onu canlandıran bir insan idi. Şah İsmayıl paytaxtın mərkəz olaraq ölkənin idarəçiliyində vacib rolunu ortaya qoymuş və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparmışdır. Şah İsmayıl Xətainin nümunəsi Azərbaycan tarixinin ən müxtəlif dövrlərində həmişə bir örnək olaraq qalmış və qalacaqdır”. Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, bu nəfis tərtibatlı kitab Azərbaycan tarixşünaslığında I Şah İsmayıl mövzusu ətrafında illərdir hökm sürən ciddi problemlərdən bir qisminin həllinə qismən də olsa aydınlıq gətirəcəkdir.
Sonra akademik Vasim Məmmədəliyevin “Tarixi diplomatiklik və müasirlik” mövzusunda məruzəsi dinlənildi.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının məsul əməkdaşı Eldar Əmirov, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gövhər Baxşəliyeva, Əlyazmalar İnstitutunun direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Paşa Kərimov, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, professor Həsən Əlibəyli, tanınmış yazıçı-publisistOrxan Aras aktuallıq kəsb edən yeni nəşrin elmi əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdilər, bu istiqamətdə araşdırmaların Azərbaycanın dövlətçilik tarixi və salnaməsi üçün son dərəcə önəmli olduğunu söylədilər.

"Shah Ismail Safavi: The presentation of “Collection of historical diplomatic documents" book was held.
Oct 18, 2015 | 10:37
On June 20, at the Institute of Literature named Nizami "Shah Ismail Safavi: The presentation of “Collection of historical diplomatic documents" book was held.
The vice-president of ANAS and director of the institute, academician Isa Habibbayli spoke about the historical significance of the book. He noted that scientific editor of the book is the head of the Azerbaijani Republic Presidential Administration, academician Ramiz Mehdiyev: "This valuable collection begins with the article of ‘In the light of the political legal historical documents of Shah Ismail Khatai’ written by academician Ramiz Mehdiyev with higher civic spirit.
Speaking about scientific-theoretical importance of this article I.Habibbayli noted that, beside being a scientist, academician Ramiz Mehdiyev, is one of the main figures ensuring management of our republic, and outstanding state figure who has a great practice in higher management structure of the country. " Academician Ramiz Mehdiyev causes us to think with his  extremely accurate, prescient ideas every time. It is not true to limit the importance of the article with Shah Ismail Khatai, it must also be regarded as a mirror of our spiritual being in the sixteenth century".
Academician Isa Habibbayli noted that, by means of the presented book the materials – diplomatic letters, fatwas and decrees collected from the different libraries of Iran and Turkey and also from manuscript funds are presented in our native language for the first time. Generally, 53 historical-diplomatic documents were collected in the book. 3 of them are the decree of the ruler, 1 is a fatwa, 49 are  different content letters.
"Shah Ismail Khatai is one of the outstanding figures, exclusive images of Azerbaijan history and statehood. He is truly a man who gave spirit to the statehood, authority and management of Azerbaijan. Shah Ismail fought for the territorial integrity of Azerbaijan. An model of Shah Ismail Khatai will always be an example in different periods of Azerbaijan history". At the end of speech, academician Isa Habibbayli noted that this book will clarify partly to the solution of the serious problems about Shah Ismail I for years in Azerbaijan history.
Later Vasim Mammadaliyev’s lecture “Historical diplomacy and modernity” was listened.
The employee of the Presidential Administration of the Azerbaijan Republic Eldar Amirov, Director of the Institute of Oriental Studies, PhD on philology Govher Bakhishaliyeva, assistant director of the Institute of Manuscripts, PhD on philology Pasha Kerimov, branch manager of the Institute of Philosophy and Law, professor Hasan Alibeyli,  writer and publicist Orxan Aras valued scientific importance of the new edition witch assumed urgency, and spoke about the significance of the researches in this direction for statehood history and chronicle of Azerbaijan.