Okt 17, 2016 | 04:17
Türk Dünyası Mədəniyyət Paytaxtı Agentliyinin təşəbbüsü ilə Əskişəhərdə (Türkiyə) “Türk dünyası mütəfəkkirləri” mövzusunda sammit keçirilib. Məqsəd türk dünyasının elmi və mədəni əlaqələrini genişləndirmək və möhkəmləndirmək, mənəvi resursları öyrənmək, inteqrasiyanı sürətləndirmək və ünsiyyəti artırmaqla birlik ideyasını dəstəkləmək idi.
Osman Qazi Universitetində keçirilən sammitdə Türkiyədən 350, digər ölkələrdən 150 elm xadimi iştirak edib.
Tədbirə AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sərxan Xavəri, Folklor İnstitutunun şöbə müdirləri, fililogiya üzrə elmlər doktorlarıSeyfəddin Rzasoy, Ramazan Qafarlı, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Ağaverdi Xəlil, Əziz Ələkbərli, Qalib Sayılov, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, Şərqşünaslıq İnstitutunun “Türkiyə tarixi və iqtisadiyyatı” şöbəsinin elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cavid Qasımov,Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə elmlər doktoruGüllü Yoloğlu, Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşları filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aida Paşalı və Qətibə Vaqifqızı, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyindən İlahə Novruzova, Naxçıvan Bölməsindən Sədaqət Nemətova, Məhsəti İsmayıl və başqaları qatılıblar.
Açılış mərasimində Türkiyə Baş nazirinin müavini Əmrullah İşlər, Milli Təhsil naziri Nəbi Avcı, Diyanət İşləri başqanı Mehmet Görməz, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqının baş katibi Mahmut Erol Kılıç, Əskişəhər valisi Güngör Azim Tuna, Osman Qazi Universitetinin rektoru Həsən Gönen və başqaları çıxış ediblər.
Tədbirdə Sərxan Xavərinin “Xoca Əhməd Yəsəvinin türk-İslam mədəniyyətinin təşəkkülündə rolu”, Ağaverdi Xəlilin “Mahmud Kaşğarlının xalq yaradıcılığını öyrənmə metodları”, Seyfəddin Rzasoyun “Əbülqazi Bahadır xanın türkmən mədəniyyətinin öyrənilməsində rolu”, Əziz Ələkbərlinin “Yunis Əmrə və Azərbaycan”, Ramazan Qafarlının “Bəxtiyar Vahabzadə və türk dünyası”, Füzulu Qurbanovun “Füzulinin eşq fəlsəfəsi”, Qalib Sayılovun “Nəsiminin insan konsepti və İslam”, İlahə Novruzovanın “Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatının inkişafında Hüseyn Cavidin rolu” və s. mövzularda məruzələri dinlənilib.
Sammit çərçivəsində konfrans, seminar və “dəyirmi masa”lar keçirilib, türkdilli dövlətlər arasında elmi və mədəni əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb, bir sıra proqramlar təşkil olunub.

Oct 17, 2016 | 04:17
With the initiative of the Agency of Cultural Capital of Turkish World, the summit was held on the theme of " The scientists of Turkish world " in Eskisehir (Turkey). The aim was to expand and strengthen scientific and cultural relations of Turkic world, to accelerate integration and to support the idea of unity increasing communication.
At the summit in Osman Gazi University 350 scientist attended from Turkey, 150 from other countries.
Scientific secretary of Presidium of ANAS, PhD on philology Sarkhan Khaveri, branch managers of the Institute of Folklore, PhDs ob philology Seyfeddin Rzasoy, Ramazan Gafarli, PhDs on philology Agaverdi Khalil, Aziz Alekberli, Galib Sayilov, branch manager of the institute of Philosophy and Law, PhD Fuzuli Gurbanov, scientific worker of the department of “History and economy of Turkey” of Oriental Studies Institute, PhD on history Javid Gasimov, employee of the Institute of Archeology and Ethnography, PhD on history GulluYologlu, employees of the Institute
of Manuscripts, PhD on philosophy Aida Pashali and Gatiba Vagifgizi, Ilahe Novruzova from Home Museum of Hussein Javid, Sadagat Nemetova, Mesheti Ismail from Nakhchivan section and others attended in the event.
In opening ceremony, Deputy Prime Minister Amrullah Ishler, national Minister of Education Nabi Avci, head of Religious Affairs Mehmet Gormez, secretary general of the Parliamentary Union of the Organization of Islamic Cooperation Mahmut Erol Kilich, Governor of Eskishehir Güngör Azim Tuna, Rector of Osman Gazi University Hasan Gonen and others performed.
In the event "Ahmet Yesevi’s role in the formation of the Turkish-Islamic culture" of Sarhan Haver, "Mahmoud Kasgarlı’s folk creation and learning methods" of Agaverdi Khalil, "Əbulgazi Bahadur Khan's role in the study of Turkmen culture" of Seyfettin Rzasoy, "Yunus Emre and Azerbaijan" of Aziz Alakbarli, " Bakhtiyar Vahabzade and Turkish world " of Ramadan Gafari, ," Fuzuli’s love philosophy" of Fuzuli Gurbanov, " Nasimi's human concept and Islam " of Galib Sayilov, " Huseyn Javid's role in the development of Azerbaijani culture and literature " of Ilaha Novruzova and other lectures are listened.
During the summit, conferences, seminars and "round tables" were held, the discussions were made for strengthening scientific and cultural relations between the Turkic states, and a number of programs were organized.