Apr 12, 2022 | 12:00
Smilax yarpağının bioextraktındakı antosianinlərin və pektinlərin təbii boyaq və qida əlavəediciləri kimi tətbiqi
AMEA-nın Şəki REM-in "Ekoloji biofizika" şöbəsinin elmi işçisi Vəfa Atayevanın mərkəzin direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü və "Ekoloji biofizika" şöbəsinin elmi işçisi Xəyal Vəlibəyovun həmmüəllif olduğu "APPLICATION OF BIOEXTRACT OF SMILAX AUTUMN-WINTER LEAVES CONTAINING ANTHOCYANINS AND PECTIN AS A NATURAL DYE AND FOOD ADDITIVE" ( Antosianin və pektin tərkibli smilaksın payız-qış yarpaqlarının bioekstraktının təbii boya və qida əlavəediciləri kimi tətbiqi) adlı elmi məqaləsi İsveçdə keçirilən "MODERN SCIENCE: INNOVATIONS AND PROSPECTS" Proceedings of VII International Scientific and Practical Conference (MÜASİR ELM: İNNOVASİYALAR VƏ PERSPEKTİVLƏR” VII Beynəlxalq Elmi-Praktik Konfransın Materialları) jurnalında çap olunmuşdur. Məqalədə qida və yüngül sənaye sahələrində istehsal olunan məhsulların ekoloji cəhətdən təmiz olması və iqtisadi səmərələliyi qarşıda duran ən prioritet məsələlər kimi qeyd edilmişdir. Bu məqsədlə Smilax bitkisinin payız-qış fəsilində olan tünd qırmızı yarpaqlarından Citric turşusunun iştirakı ilə antosianinlərlə zəngin bioextarkt alınmışdır. Həmin bioextarktdan həm birbaşa, həm də bioextarktdan pektinləri kənarlaşdırmaqla ipək fibroinin (zülal mənşəli biopolimerin) boyanması üçün istifadə edilməsi tədqiq edilmiş və səmərəliliyi müqayisəli təhlil edilmişdir. Alınmış bioextarkt bioaktiv maddələrlə zəngin olduğundan, qida və içkilərin belə təbii boyaq maddəsi və qida əlavəediciləri ilə istehsalı xüsusi aktuallığa malikdir.
Təqdim edilən işin əsas məqsədi Smilak bitkisinin yarpaqlarının tərkibindən antosianinlərin və pektinlərin səmərəli üsülla çıxarılması, pektinlərin ekoloji ayrılması, bu boyaq maddələrinin və pektinlərin tətbiqi imkanlarının öyrənilməsidir. Yüksək sərbəst radikal təmizləyici fəaliyyəti ilə bu bitkinin yarpaqlarının ekstarktı tekstil və qida sənayesinə fayda verə bilər. Əməkdaşlarımıza elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzu edirik.

Application of anthocyanins and pectins in the bioextract of Smilax leaf as natural dyes and food additives
Apr 12, 2022 | 12:00
A scientific article named "APPLICATION OF BIOEXTRACT OF SMILAX AUTUMN-WINTER LEAVES CONTAINING ANTHOCYANINS AND PECTIN AS A NATURAL DYE AND FOOD ADDITIVE" by Vefa Atayeva the scientific researcher of “Ecological biophysics” department of ANAS Sheki RSC, whom co-author with the director of the Center PhD on physics, docent Y.H.Shukurlu, and scientific researcher of “Ecological biophysics” department Khayal Valibeyov has been published in "MODERN SCIENCE: INNOVATIONS AND PROSPECTS" Proceedings of VII International Scientific and Practical Conference journal.  In the article food and light industry products being environmentally friendly and economic efficiency have been noted as the top issues.  For this purpose, a rich bioextract with anthocyanins in the presence of citric acid was obtained from the dark red leaves of the Smilax plant in the autumn-winter period. The use of this bioextraction for the staining of silk fibroin (protein-derived biopolymer) both directly and by removing pectins from the bioextract has been studied and its efficiency has been compared. Due to the fact that the obtained bioextract is rich in bioactive substances, the production of food and beverages with such natural dyes and food additives is especially relevant.
The main purpose of the presented work is to study the possibilities of efficient extraction of anthocyanins and pectins from the leaves of Smilax plant, ecological separation of pectins, application of these dyes and pectins. With high free radical cleansing activity, the extract of the leaves of this plant can benefit the textile and food industries. We wish success to our employees in her scientific activities.