Şəki REM-in Foklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin əməkdaşları AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konqresdə iştirak etmişlər
Sen 18, 2020 | 12:00
Şəki REM-in Foklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin əməkdaşları 18-20 sentyabr 2020-ci il tarixdə AMEA Folklor İnstitunun təşkilatçılığı ilə onlayn formatda keçirilən III Beynəlxalq “Dədə Qorqud” Türk Mədəniyyəti, Tarixi və Ədəbiyyatı Konqresində iştirak etmişlər. Konqresi giriş sözü ilə açan AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, akad. Muxtar İmanov müxtəlif ölkələrdən qatılan konqres iştirakçılarını salamlamış, konqresin işinə uğurlar diləmişdir. Konqresin işinə rəhbərliyi həyata keçirən AMEA Folklor İnstitutunun “Dədə Qorqud” şöbəsinin müdiri, professor Ramazan Qafarlı və başqa təşkilatçılar da ürək sözlərini bildirdikdən sonra konqres bölmələr üzrə işini davam etdirmişdir.
Zoom platforması üzərindən reallaşdırılan bu tədbirdə Şəki REM-in Folklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin rəhbəri Pakizə Əliyeva “Arif Abdullazadənin “Ulu Qorqud” poeması”,  şöbənin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dos. Ulduz Mürşüdova  “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunda bitki və ağacla bağlı inanclar”, kiçik elmi işçi Tural Adışirinov “Balakən-Şəki bölgəsindən toplanmış nağıllarda “Kitabi-Dədə Qorqud” paralelləri” adlı  məruzələrlə çıxış etmişlər. Əməkdaşlarımızın məruzələri maraqla qarşılanmış, iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuş, məruzələr konfrans materiallarına salınmışdır. Folklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin əməkdaşları ilin sonunadək keçirilməsi planlaşdırılan daha bir neçə bu qəbildən olan tədbirlərə tezis və məruzələrlə müraciət etmişlər.

Sep 18, 2020 | 12:00
The employees of “Folklore and crafts” department of SRSC participated in the III International “Dede Gorgud” Turkish Culture, History and Literature Congress held in online format organized by ANAS Institute of Folklore on September 18-20, 2020. The director of Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov greeted all the participants from other countries, and wished luct to the work of the congress. The congress continued its work after the head of “Dede Gorgud” department of ANAS Institute of Folklore, professor Ramazan Gafarli and other organizations wished luck.
In this event that held on Zoom platform the head of “Folklore and crafts” department of SRSC Pakize Aliyeva participated with the article named “”Gorgeous Gorgud”poem of Arif Abdullazadeh”, leading scientific worker of the department, PhD on philology, docent Ulduz Murshudova “The beliefs about tree and plant in the epic of “Kitabi-Dede Gorgud”, junior scientific worker Tural Adishirinov “The parallels of “Kitabi-Dede Gorgud” in the tales collected Balakan-Sheki region”. The articles of the participants were met with interest, the certificates were introduced to them and the articles included to the conference materials. The employees of “Folklore and crafts” department applied to several events like this with thesis and articles.