ŞREM-in əməkdaşları fındıq qabığından bioekstrakt əldə ediblər.
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəz alimlərinin yeni üsul ilə Fındıq qabığından aldıqları Bioekstrakt Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyi Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin ekspertləri tərəfindən ixtira kimi qiymətləndirilmiş və insanın həyati tələbatlarının təmin edilməsi üzrə ixtiraya patent verilməsinə dair qərar qəbul edilmişdir. İxtiranın müəllifləri AMEA Şəki REM –in direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, elmi işlər üzrə direktor müavini biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov və “ Bitkilərin biokimyası” şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zərbalı Xəlilovdur.
İxtira əczaçılıq, qida və yüngül sənaye sahələrinə, xüsusilə, tullantısız texnologiyaya əsaslanan fındıq qabığından alınmış, toz halında olan bioekstrakta aiddir.
Ixtiranın mahiyyəti ondadır ki bioloji aktiv mikro və makroelementlərlə zəngin, diurezi, urək – damar və qanazlığı xəstəlikləri və orqanizmin mikroelement balansının pozulmasına qarşı müalicə və profilaktiki vasitə kimi fındıq qabığından toz halında quru bioeksrtrakt təqdim edilib. Bununla bərabər, bioekstrat 34,50% həyatı vacib K, Na, Ca, Mg, Fe, Mn, Ni, Cu, Zn, Al ,Si ,P, S ,Ba, Sr, Ti mikro və makroelementlərini saxlayır.
Ekstraktların bioloji fəal maddələri tədqiq edilərək,müəyyən edilmişdir ki, tərkibində bioloji fəal maddələr 85,4 faiz olub ,aşkar edilmiş bioloji fəal maddələr arasında yüksək antioksidant, antikanserogen və antibakterial xassəyə malik fenol birləşmələri-2-metoksi fenol (C7H8O2), 2,3-dihidrobenzofuran (C8H8O), 2-metoksi-4-vinilfenol (C9H10O2), vanilin (C8H8O3), 2-metoksi-4-propil-fenol (C10H14O2), 4-((1E)-3-hidroksi-1-propenyl)-2-metoksifenol (C10H12O3), dibutilftalat (C16H22O4), 1-naftalenamin (C10H9N), 24-metil-5-xolesteron-ol (C28H48O), γ-sitesterol (C29H50O), stiqmast-4-en-3-one (C29H48O), 2,3-dihidro-3,5-dihidroksi-6-metil-4H-piran-4-one (C6H8O4), trans-4-Fluoro-4'-(metilltio) xalkon maddələri (C16H13FOS) üstünlük təşkil edirlər.
Təklif edilən üsul ilə alınmış bioekstraktın tərkibində insan üçün həyatı vacib makro -mikroeletmentlərin və yüksək müalicəvi təsirə malik bioloji fəal maddələrin olması imkan verir ki.bioekstraktdan bir çox xəstəliklərin müalicə və profilakrikasında effektiv vasitə kimi istifadə edilsin.Bioekstraktın tərkibində aromatik, dadverici və boya madələri olduğundan,ondan aromatizator,dadverici və qida əlavəedicisi kimi, həmçinin ipək,yun və pambıq saplarının boyanmasında istifadəsi mümkündür.
Tədqiqatın nəticələrinə əsasən 70 faizli etil spirti və adi sudan istifadə edilərək, ikipilləli ekstraksiya tətbiq etməklə.mineral elementlər və bioloji fəal maddələrlə, boyayıcı piqmentlər və aromatizatorlarla zəngin bioekstraktın alınması üçün optimal rejim müəyyən edilmişdir.
İxtiranın tətbiqi və patentin kommersiyalaşdırılması məqsədilə layihə hazırlanmış və AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına göndərilmişdir.

May 21, 2020 | 11:00
The bioextract that the scholars of ANAS Sheki Regional Scientific Center obtained from hazelnut shell had been valued as an invention by the experts of the Patent and Trademark Examination Center of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and it was decided to grant a patent to the invention on insuring vital needs of human. The authors of the invention are the director of ANAS SRSC, PhD on physics Yusif Shukurlu, deputy director on scientific affairs, PhD on biology Farhad Azizov and the head of “Biochemistry of the plants” department, PhD on biology Zarbali Khalilov.
The invention belongs to pharmacology, food and light industries, especially obtained from hazelnut shell, in powder form based on waste-free technology.
The essence of the invention is that it was introduced dry bioextract in powder form from hazelnut shell as a means of treatment and prevention against the violation of the microelement balance of the body, rich in micro and macro elements, diuresis, cardiovascular diseases and anemia. At the same time, he bioextract contents 34,50% important elements like K, Na, Ca, Mg, Fe, Mn, Ni, Cu, Zn, Al ,Si ,P, S ,Ba, Sr, Ti micro and macro elements.
It was defined exploring biologically active substances of the extracts that there were 85,4% biologically active substances, and among them there were phenol compounds with high antioxidant, anticancer and antibacterial properties – 2-methoxy phenol(C7H8O2), 2,3-dihydrobenzofuran (C8H8O), 2-methoxy-4-vinylphenol (C9H10O2), vanillin (C8H8O3), 2-methoxy-4-propyl-phenol (C10H14O2), 4 - ((1E) -3-hydroxy-1-propenyl) -2-methoxyphenol (C10H12O3), dibutylphthalate (C16H22O4), 1-naphthalenamine (C10H9N), 24-methyl-5-cholesterol-ol (C28H48O), γ-sitesterol (C29H50O), stiqmast-4-en-3-one (C29H48O), 2,3-dihydro -3,5-dihydroxy-6-methyl-4H-pyran-4-one (C6H8O4), trans-4-Fluoro-4 '- (methylttio) chalcone substances (C16H13FOS).
Having biological active substances and micro and macro elements in the bioextract enables that it should be used as an effective tool in the treatment and prevention of many diseases. Due to the fact that the bioextract contains aromatic, flavoring and coloring substances, it is possible to use it as flavoring and food additive, as well as dyeing silk, wool and cotton threads.
As a result of the research an optimal regime was defined using 70% ethyl alcohol and ordinary water, applying two-stage extraction, mineral elements and biologically active substances, coloring pigments and flavorings for obtaining rich extract.
The project for application of the invention and commercialization of the patent was made and sent to ANAS High Technology Park.