24 iyun 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şəki Regional Elmi Mərkəzi arasında yaradıcı elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanmışdır
İyn 24, 2019 | 06:08
24 iyun 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şəki Regional Elmi Mərkəzi arasında yaradıcı elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanmışdır. Müqavilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə AMEA arasında əməkdaşlığa dair sazişin icrasına uyğundur. Müqavilənin qayəsi iki elmi müəssisə arasında elmi münasibətlərin gələcək inkişafını həyata keçirmək, elmi-texniki inkişafını sürətləndirmək, ipəkçilik sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin səviyyəsini, hər iki elmi müəssisədə barama və xam ipək istehsalının səmərəliliyini yüksəltmək, optimallaşdırmaqdan ibarətdir.
Müqaviləyə görə bu iki müəssisənin əməkdaşlığı aşağıdakı istiqamətlərdə həyata keçiriləcəkdir:
1). Elmi-texniki və texnoloji informasiya mübadiləsi; 2). Tut ipəkqurdunun genetik ehtiyatlarının mübadiləsi; 3). Tut ipəkqurdu ilə elmi-tədqiqat (seleksiya) işinin birgə aparılması.
Əməkdaşlıqdan gözlənilən nəticələrə bunlar aid edilir:
1). Tut ipəkqurdunun genefondu zənginləşəcək; 2). Tut ipəkqurdunun daha məhsuldar cins və hibridlərinin yaradılmasına görə seleksiya işlərinin səmərəliliyi yaxşılaşacaq; 3). Bazar iqtisadiyyatı şəraitində yeni yaradılan tut ipəkqurdu cins və hibridlərinin məhsuldarlıq səviyyəsi və rəqabət qabiliyyəti artırılacaq; 4). İpəkçilik sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin metodları və metodologiyası yaxşılaşdırılacaq; 5). Sahə elminin və istehsalın inteqrası güclənəcək, bazar iqtisadiyyatı şəraitində vbarama və xam ipək istehsalının səmərəliliyinin optimallaşdırılması güclənəcək.

On June 24, 2019 the agreement about creative scientific and technical cooperation was signed between Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Veterinary Scientific Research Institute and Sheki Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of Sciences
Jun 24, 2019 | 06:08
On June 24, 2019 the agreement about creative scientific and technical cooperation was signed between Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Veterinary Scientific Research Institute and Sheki Regional Scientific Center of Azerbaijan National Academy of Sciences. The agreement is suitable to the cooperation between the Ministry of Agriculture and ANAS. The agreement consists of realizing future development of scientific attitude between the two scientific institutions, accelerating scientific-technical development, increasing the level of scientific-research works on sericulture, and cocoon and raw silk production.
As an agreement the cooperation of these two institutions will be realized in the following directions:
1) Scientific-technical and technological information exchange; 2) Exchange of genetic resources of mulberry silkworm; 3) Doing the work together with the mulberry silkworm and scientifical-research (selection).
These are expected results from the cooperation.
1) Genefund of mulberry silkworm will be rich; 2) The efficiency of selection works for creation of more productive sort and hybrids of mulberry silkworm; 3) Productive level and competition capacity of mulberry silkworm sort and hybrids will be increased; 4) Methods and methodology of scientific research works in sericulture will be improved; 5) Integration of science field and production will be strengthened, in market economy, the optimization of the efficiency of cocoon production and raw silk production will be strengthened.