AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi tərəfindən “Azərbaycanın Şimal –qərb bölgəsi timsalında aqrar sahənin inkişafı üzrə innovativ tədbirlər paketinin və aqro-ekoloji inkişaf modelinin işlənib hazırlanması” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilmişdir
Fev 22, 2019 | 01:29
22 fevral  2019-cu il tarixdə Oğuz rayonunda  AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi  tərəfindən “Azərbaycanın Şimal –qərb bölgəsi timsalında aqrar sahənin inkişafı üzrə innovativ tədbirlər paketinin və aqro-ekoloji  inkişaf modelinin işlənib hazırlanması”  layihəsi çərçivəsində seminar keçirilmişdir. Seminarı Oğuz rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi   Səyyad Abbas açmış və onun fəaliyyətinə uğur diləmişdir.
Seminarda AMEA ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə PhD Fərhad Əziziov “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində ipəkçiliyin  inkişafı perspektivləri”,  AMEA ŞREM-in “Tut ipəkqurdunun seleksiyası”  şöbəsinin rəhbəri  biologiya üzrə PhD,  dosent  Qüdrət Bəkirov “İpəkqurdunun  yemlənməsində aqrotexniki qaydalar.İpəkqurdunun xəstəlikləri və onlara qarşı mubarizə tədbirləri”,  AMEA ŞREM-in “Tut İpəqurdunun Seleksiyası”  şöbəsinin elmi  işçisi Aqil Mustafayev “İpəkçiliyin region və ölkə iqtisadiyyatında rolu və əhəmiyyəti”,  AMEA ŞREM-in “Genefond və biomüxtəliflik”  şöbəsinin rəhbəri Coşqun Məmmədov “Xaricdən gətirilmiş çəkil tinglərinin yetişdirilməsində aqrotexniki qaydalar “mövzularında məruzələr iştirakçılara təqdim olunmuş və hər bir mövzu ətrafında fikir mübadiləsı aparılmışdır.

Feb 22, 2019 | 01:29
A seminar was held by ANAS Sheki Regional Scientific Center about “Processing agro-ecological development model and innovative measures package for development of agrarian sector in the North-Western region of Azerbaijan” on February 22, 2019 in Oguz region. The seminar was opened by Oguz Executive Power Seyyad Abbas and wished success to its action.
In the seminar deputy director of ANAS SRSC, PhD on biology Farhad Azizov performed on the theme of “Development perspectives of sericulture in North-Western region of Azerbaijan”, head of “The selection of mulberry silkworm” department, PhD on biology, docent Gudret Bekirov “Agro technical rules in feeding a silkworm. Diseases of a silkworm and struggling measures against them”, scientific worker of “The selection of mulberry silkworm” department Agil Mustafayev “Role and importance of sericulture in region and country economics”, head of “Genefund and biodiversity” department Joshgun Memmedov “Agrotechnical rules for the cultivation of tracks brought from abroad”.