19.01.2018-ci il tarixdə AMEA Şəki Regional Elmi Mərkənində 20 yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Yan 19, 2018 | 12:39
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru f-r üzrə PhD. Dosent, Y.H.Şükürlü açdı. Bir dəqiqəlik sükutla davam edən tədbirdə Yusif Şükürlü 20 yanvar hadisələri ərəfəsində Sovet Ittifaqı Kommunist Partiyasının rəhbərliyinin xalqın mənafeyinə zidd olan siyasəti, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütovlüyünə qarşı Mərkəzin, şəxsən M.Qarbaçovun apardığı qeyri-obyektiv və qərəzli xətt geniş xalq kütlələrinin qəzəbinə səbəb olduğunu qeyd etdi. Bunda da əsas məqsəd Azərbaycanda xalq hərəkatına zərbə vurmaq, mövcud olan rejimi dağılmasına yol verməmək və istiqaliyyət uğrunda mübarizə aparan qüvvələri məhv etmək olmuşdu.
AMEA ŞREM-in aparıcı elmi işçisi ped.üzrə elmlər dok, prof. F.N.İbrahimov çıxış edərək keçmiş sovet ordusunun insanlığa yaraşmayan faciə törətməsinə, dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi vəhşiliklərdən söhbət açıb, bu hadisənin xalqımızın azadlığı və müstəqilliyi yolunda böyük əhəmiyyət daşıdığını söylədi.
Daha sonra  “Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri g.m.üzrə PhD H.L.Mustafabəyli çıxış edərək bildirmişdi ki,  20 yanvar  müstəqillik və suverinlik uğrunda ümumxalq mübarizəsinə qalxmış Azərbaycanın azadlıq mübarizəsi tarixinin ən şanlı səhifələrindən biridir. 20 yanvar hadisəsinin yaddaşlardan silinməyəcəni, bu günün faciə kimi deyil, xalqımızın qəhrəmanlıq, şücaət günü kimi qeyd olunmasını vurğuladı.

19.01.2018 числа в ШРНЦ НАНА проведена мероприятие, посвященное к 28 -ой годовщине кровавой годовщине 20 Января.
Янв 19, 2018 | 12:39
Мероприятие открыл директор ШРНЦ НАНА, РhD по физ.-мат., доцент Ю.Шукюрлу. Мероприятие началась поминанием минутой молчания жертв  кровавого 20 Января. Ю.Шукюрлу рассказал о проведенной политики против интереса народа и злонамеренной и необъективной линии  руководства  Коммунистической Партии Советского Союза, лично Горбачевым и  Центром,   против  суверенитета  и целессности территории Азербайджана, стала причиной  гнева широких  народных  масс.  В этом основная цель нанести удар  народному движению, не допустить разрушения существующего режима и уничтожить силы ведущие борьбу  за независимость.
Ведущий научный сотрудник ШРНЦ НАНА  доктор наук по педагогике, профессор Ф.Н.Ибрагимов, в своем выступлении  рассказал о совершенной трагедии недостойной человечеству со стороны советской армии, проведенное  зверство против мирного населения и эти  события имеют  огромное значение в пути приобретения свободы и независимости.
После выступая,  руководитель отдела «Ландшафтоведения» РhD по г.-м. Г,Л.Мустафабейли  сообщил, что 20 Января  это  одна из самой славной  страницей истории всенародной борьбы  за свободу и независимость Азербайджана. Подчеркнул, что 20 Января  никогда не стирается из памяти  народа и этот день должен остаться в памяти народа ни как трагедия, а  доблестный день.