Şəki Regional Elmi Mərkəzdə "Konstitusiya və Suverenlik ili: hüquqi dəyərlərimiz" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib
İyl 17, 2025 | 05:00
17 iyul 2025-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Qəbələ Mediasiya Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli" çərçivəsində Şəki REM-in akt zalında "Konstitusiya və Suverenlik ili: hüquqi dəyərlərimiz" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdə Şəki və Qəbələ Mediasiya təşkilatlarının nümayəndələri, Qəbələ və Şəki rayon ziyalıları, Şəki REM-in şöbə rəhbərləri və elmi işçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri açan Şəki REM-in direktoru, fiz.ü.f.d.,dos. Yusif Şükürlü iştirakçıları salamlayıb, tədbirin adı çəkilən qurumla birgə təşkil edilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi əsaslı islahatlar nəticəsində 1995-ci ildə Azərbaycan xalqı referendum yolu ilə öz yeni milli Konstitusiyasını qəbul etmiş və bu, ölkədə demokratik, dünyəvi və unitar dövlətin qurulması işinə hüquqi zəmin yaratmışdır.
Yusif Şükürlü bildirib ki, hər bir Azərbaycan vətəndaşı öz konstitusiya haqlarını bilməli və hüquqlarından doğru istifadə etməyi bacarmalıdır. Həmçinin hər bir şəxsin məhkəmə prosesində, ibtidai istintaqda və təhqiqatda öz hüquqlarının və qanunla qorunan mənafelərinin müdafiəsini həyata keçirmək üçün özünün seçdiyi vəkilə müraciət etmək hüququna malik olduğunu vurğulayıb. O, mediasiya prosesinin bu işi asanlaşdırmasını təmin etdiyini əlavə edərək, çıxış üçün sözü Azərbaycan Respublikası Mediasiya Şurasının üzvü, Qəbələ Mediasiya Təşkilatının rəhbəri, mediator Ədalət Əliyevə verib.
Ədalət Əliyev mediasion fəaliyyət haqqında geniş məlumat verərək bildirib ki, mediasiya prosesi münaqişə tərəfləri arasında yaxşı münasibətlərin yaradılması və qorunub saxlanması məqsədilə istənilən mübahisə üzrə tətbiq edilə bilər. Bunun üçün tərəflər qarşılıqlı razılaşma ilə istədikləri mediatoru seçib ona müraciət etməkdə sərbəstdirlər, mediasiya prosesində məxfiliyin qorunması təmin edilir. O, mediasiya prosesinin vətəndaşların və vəkillərin işinin asanlaşdırılmasına, məhkəmələrin iş yükünün azaldılmasına kömək etdiyini də nəzərə çatdırıb.
Daha sonra söz Şəki REM-in Tarix və epiqrafika şöbəsinin rəhbəri, t.ü.f.d. Rahim Həsənova verilib. Rahim Həsənov "Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbulu və suverenliyimizin bərpası" adlı çıxışında dünya qanunları haqqında məlumat verərkən, ilk dünyəvi, materialist qanunların Romada yaranmasından və bu qanunların hələ də öz təsirini saxlanmasından, Latın, Frank, İngiltərə qanunlarının əsasında konstitusiyanın formalaşmasından danışıb.
Məruzəçi 1921-ci ildə yaradılan Azərbaycan SSR-nin Konstitusiyasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin səyi nəticəsində Azərbaycan dilinin Dövlət dili olması faktını diqqətə çatdırıb, Azərbaycan SSR-nin Dövlət Suverenliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Bəyannaməsi, ən demokratik Azərbaycan Konstitusiya Aktının qəbul edilməsi, konstitusiyaya edilən dəyişikliklər, respublikamızın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ilə konstitusiya hüquqlarının bərpa olunması kimi mühüm məqamlara diqqət çəkib.
Tədbirdə həmçinin Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.e.d., dos. Kamil Adışirinov, Azərbaycan Respublikası Mediasiya Şurasının üzvü, Şəki Mediasiya Təşkilatının rəhbəri, mediator Dərya Yaşarlı, Qəbələ rayon Yemişanlı kənd tam orta məktəbinin direktoru Səyyad Vəlixanlı və başqaları çıxış ediblər.
Daha sonra Qəbələ Mediasiya Təşkilatının rəhbəri tərəfindən Şəki REM-in əməkdaşlarına kitablar hədiyyə edilib.

Jul 17, 2025 | 05:00
On July 17, 2025, a scientific-practical conference on the theme "Year of Constitution and Sovereignty: Our Legal Values" was held in the assembly hall of Sheki RSC within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty" jointly organized by Sheki Regional Scientific Center of ANAS and Gabala Mediation Organization.
The event was attended by the representatives of Sheki and Gabala Mediation organizations, intellectuals of Gabala and Sheki regions, department heads and scientific staff of Sheki RSC.
Opening the event, the director of Sheki RSC, PhD in Physics, docent Yusif Shukurlu, greeted the participants and spoke about the importance of organizing the event jointly with the mentioned organization. He noted that as a result of the fundamental reforms carried out by the Great Leader Heydar Aliyev, the Azerbaijani people adopted their new national Constitution through a referendum in 1995, which created a legal basis for the establishment of a democratic, secular and unitary state in the country. Yusif Shukurlu said that every citizen of Azerbaijan should know their constitutional rights and be able to use them correctly. He also emphasized that every person has the right to appeal to a lawyer of his choice in order to protect his rights and legally protected interests in court proceedings, preliminary investigations and investigations. He added that the mediation process facilitates this work and gave the floor to Adalat Aliyev, a member of the Mediation Council of the Republic of Azerbaijan, head of Gabala Mediation Organization.
Adalat Aliyev, giving extensive information about mediation activities, said that the mediation process can be applied to any dispute in order to establish and maintain good relations between the conflicting parties. For this, the parties are free to choose and contact the mediator of their choice by mutual agreement, and confidentiality is ensured in the mediation process. He also noted that the mediation process helps to facilitate the work of citizens and lawyers, and reduce the workload of the courts.
Then the floor was given to Rahim Hasanov, Head of the Department of History and Epigraphy of the Sheki RSC, PhD in History. Rahim Hasanov, while providing information about world laws in his speech titled "Adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and Restoration of Our Sovereignty", spoke about the emergence of the first secular, materialistic laws in Rome and the fact that these laws still retain their influence, and the formation of the constitution on the basis of Latin, Frankish, and English laws.
The speaker drew attention to the fact that the Azerbaijani language was the State language in the Constitution of the Azerbaijan SSR established in 1921 as a result of the efforts of the National Leader Heydar Aliyev, and drew attention to important moments such as the State Sovereignty of the Azerbaijan SSR, the Declaration of State Independence of the Republic of Azerbaijan, the adoption of the most democratic Azerbaijani Constitutional Act, amendments to the constitution, restoration of constitutional rights with the restoration of the territorial integrity of our republic.
The event was also attended by Deputy Director for Scientific Affairs of the Sheki RSC, Doctor of Philology, docent Kamil Adishirinov, Member of the Mediation Council of the Republic of Azerbaijan, Head of Sheki Mediation Organization, mediator Darya Yasharli, Director of the Yemishanli village secondary school of Gabala district Sayyad Valikhanli and others.