Noy 20, 2023 | 12:00
20 noyabr 2023-cü il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ekoloji biofizika” və “Bitkilərin biokimyası” şöbələrinin elmi işçilərinin 2023-cü il üzrə fərdi hesabatları dinlənilib. Əvvəlcə “Bitkilərin biokimyası” şöbəsinin elmi işçisi Cabbar Xəlilov “Şəki rayonu ərazisində yayılmış “Acı yovşan” dərman bitkisinin vegetativ orqanlarında efir yağının toplanma dinamikası və onun fiziki-kimyəvi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi” işi üzrə hesabat verib. O, nəticə olaraq acı yovşan bitkisindən alınmış efir yağının sıxlığı m3 250C - 0,910, refreaksiya 1,467, turşuluq ədədi mq KOH-0,5, 70%-li etil spirti ilə həlli-1:4 olduğunu bildirib.
“Bitkilərin biokimyası” şöbəsinin elmi işçisi Məlahət Abdurahmanova “Şəki rayonu ərazisində yayılmış “Acı yovşan” bitkisinin vegetativ orqanlarında azotun toplanma dinamikasının tədqiqi” işi üzrə hesabatında bitkinin vegetasiya dövründə tərkibində toplanan azot çiçəklənmə dövründə qönçələmə və meyvəvermə dövrlərinə nisbətən daha yüksək olduğunu bildirib.
Sonra “Ekoloji biofizika” şöbəsinin elmi işçisi Ayşən Salmanova “Qaramal kəsintisi zamanı ortaya çıxan ikinci növ ət məhsullarından əldə olunan zülalların ekoloji dayanıqlığının və qida əhəmiyyətinin qiymətləndirilməsi aspektləri” işi üzrə hesabat verib. O, təcrübələr əsasında C=1,18 mol/1DMSO məhsulu ilə emal edilmiş nümunələrin nəticələri həm pH, həm C göstəriciləri baxımından üstünlük təşkil etdiyinin müəyyən olunduğunu qeyd edib. Əlavə edib ki, kontrol nümunə ilə müqayisədə pH 0,21 vahid, ümumi ion qatılığı 2,82 mol/l az olmuşdur.
“Ekoloji biofizika” şöbəsinin elmi katib Vəfa Atayeva “Şəki rayonu ərazisinə məxsus payız yarpaqlarından boyaq maddələrinin alınması və zülal mənşəli liflərin boyanması və tədqiqi” işi üzrə hesabat verib və alınan nəticələri təqdim edib. O qeyd edib ki, boyanmış dərinin fiksasiyası və rəng çalarlarının intensivliyi yalnız duz məhlullarının konsentrasiyasından deyil, həm də duzların tərkibindəki metal ionlarından da asılıdır. Ən effektli və təsiredici, eyni zamanda iqtisadi cəhətdən səmərəli fiksasiyaedici duz FeSO4*7H2O olub, işığa və sürtünməyə dayanıqlıq isə 5%-li KA1(SO4)2*12H2O məhlulunda fiksasiya edilmiş dəridə müşahidə edilib.
“Ekoloji biofizika” şöbəsinin elmi işçisi Xəyal Vəlibəyovun “Təbii ipək istehsalı prosesində meydana çıxan ipəkqurdu puplarından əldə olunan zülal və yağların ekoloji dayanıqlılığının və qida əhəmiyyətinin qiymətləndirilməsi aspektləri” üzrə hesabatı dinlənilib. Alınan nəticələrə əsasən iki nümunədə Na, K, Ca, Al, Mg, P, Si digər minerallara nəzərən üstünlük təşkil etdiyini, lakin pupun tərkibindəki mineral maddələrin miqdarının larvanın tərkibi ilə müqayisədə daha çox olduğunu və heç bir nümunədə Co, Ge, Yb elementlərinin izlənmədiyini müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Hər iki şöbənin əməkdaşları əldə olunan mühüm elmi nəticələrin müxtəlif yerli və beynəlxalq elmi dərgilərdə nəşr olunduğunu qeyd ediblər.

Nov 20, 2023 | 12:00
On November 20, 2023, the individual reports of the scientific staff of "Environmental Biophysics" and "Plant Biochemistry" departments of Sheki Regional Scientific Center for 2023 were listened. First, Jabbar Khalilov, a scientific worker of "Biochemistry of Plants" department, gave a report on the work "Study of the dynamics of accumulation of essential oil in the vegetative organs of the medicinal plant "Common Wormwood" and its physico-chemical properties. As a result, he said that the density of the essential oil obtained from the common wormwood plant is 0.910 m3 at 250C, the refraction is 1.467, the acidity number is mg KOH-0.5, and the solution with 70% ethyl alcohol is 1:4.
Malahat Abdurahmanova, scientific worker of "Biochemistry of Plants" department, said in her report on the study of the dynamics of nitrogen accumulation in the vegetative organs of the "Common Wormwood" plant, which is widespread in Sheki region, that the nitrogen accumulated in the plant during the growing season is higher than during the budding and fruiting periods.
Then Ayshan Salmanova, scientific worker of "Ecological Biophysics" department, gave a report on the work "Aspects of assessing the ecological stability and nutritional value of proteins obtained from the second type of meat products that appear during cattle slaughtering". She noted that on the basis of experiments, it was determined that the results of the samples treated with the C=1.18 mol/1DMSO product are superior in terms of both pH and C indicators. She added that compared to the control sample, the pH was 0.21 units, the total ion concentration was 2.82 mol/l less.
Vafa Atayeva, scientific secretary of the "Ecological Biophysics" department, gave a report on the work "Recovery of dye substances from autumn leaves belonging to the territory of Sheki region and dyeing and research of protein fibers" and presented the obtained results. He noted that the fixation of dyed skin and the intensity of color shades depend not only on the concentration of salt solutions, but also on the metal ions contained in the salts. FeSO4*7H2O was the most effective and efficient fixing salt, and resistance to light and abrasion was observed in skin fixed in 5% KA1(SO4)2*12H2O solution.
Khayal Valibayov, scientific worker of the "Ecological Biophysics" department, listened to the report on "Aspects of evaluating the ecological stability and nutritional value of proteins and oils obtained from silkworm pupae in the process of natural silk production". Based on the obtained results, it was determined that Na, K, Ca, Al, Mg, P, Si prevailed over other minerals in two samples, but the amount of mineral substances in the pupa was greater than that of the larva, and Co, Ge, Yb elements were not detected in any of the samples.
Employees of both departments noted that the obtained important scientific results were published in various local and international scientific journals.