Noy 06, 2023 | 03:14
6 noyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun birgə təşkilatçılığı, Şəki Dövlət Regional Kollecin dəstəyi ilə 8 Noyabr-Zəfər Gününə həsr olunmuş “Ata vəsiyyəti və İnamlı Zəfər” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə şəhid anaları, Şəki Regional Elmi Mərkəzin və Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun əməkdaşları, Şəki Dövlət Regional Kollecin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun direktoru Məmməd Əhmədov tədbir iştirakçılarını salamlayıb, Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. O qeyd edib ki, xalqımız artıq üçüncü ildir ki, Azərbaycanın ən yeni tarixinin şanlı Zəfər salnaməsinin təntənəsi ilə yaşayır. 8 Noyabr-Zəfər Günü birlik və milli iradənin rəmzi olaraq Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə əbədi həkk olunub.
Sonra Şəki Dövlət Regional Kollecin direktor müavini Rafiq Səmədov çıxış edərək Zəfər Gününə həsr edilmiş tədbirin təşkilatçılarına əməkdaşlıq etdikləri üçün minnətdarlığını bildirib. O vurğulayıb ki, bu böyük Qələbə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyinin, uzaqgörən siyasətinin, qətiyyətinin, cəsarətinin, şücaətinin və müzəffər Ordumuza böyük inamının nəticəsidir.
Daha sonra söz Şəki Dövlət Regional Kollecin metodisti Pərviz Zeynalova verilib. Natiq “Zəfərimiz-qürurumuz” adlı məruzəsində cənab Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyətli mövqeyindən və Azərbaycan Ordusunun rəşadətinin erməni vandalizminə son qoymasından söz açıb. O bildirib ki, Ermənistan ordusu döyüş meydanında cəmi 44 gün ərzində diz çökdü və Azərbaycan xalqı öz dədə-baba yurdu olan torpaqlara qovuşdu. Natiq, həmçinin bu müqəddəs Zəfər yolunda şəhid olan igidlərimizin ailələrinin, qazilərimizin və veteranlarımızın daim dövlətimizin xüsusi diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğuna da diqqətə çəkib.
Çıxış üçün Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun bələdçisi Selcan Məmmədovaya söz verilib. O, “II Qarabağ savaşı” mövzusunda geniş məruzə edib. Məruzəçi II Qarabaq müharibəsinə təkan verən səbəblər, müharibənin başlanması və gedişatı, nəhayət, cəmi 44 gün ərzində əldə edilən möhtəşəm Zəfər haqqında məlumatları bölüşüb, bu gün işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda cənab Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə həyata keçirilən quruculuq-bərpa işlərini nəzərə çatdırıb.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Reyhan Mənəfova “Mən Vətənəm” adlı məruzəsində “Vətən” və “vətənpərvərlik” kimi müqəddəs anlayışların mənasının gənc nəslə aşılanmasının vacibliyindən, Vətəni sevməyin, Vətənə bağlılığın ən ülvi hiss olmasından, Vətənin mənafeyinin qorunması tərbiyəsinin təbliğ olunmasından danışıb. O, İkinci Qarabağ müharibəsində əldə etdiyimiz şanlı qələbəmizin tarixin səhifələrində əbədi qalacağına, bundan sonra Azərbaycanın müzəffər xalq və qalib dövlət kimi əbədi yaşayacağına inamını ifadə edib.
Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun elmi işçisi Zəminə Rəsulova “Şuşa” adlı çıxışında Qarabağın tarixi abidələrindən, Şuşanın öz gözəlliyi, möhtəşəmliyi ilə diqqət çəkməsindən, işğal dövründə dağıdılan milli-mədəni abidələrimizdən, eyni zamanda Şuşanı dünyaya tanıdan tarixi şəxsiyyətlərimizdən, düşmən tapdağından azad edildikdən sonra aparılan quruculuq işləri sayəsində Qarabağın cənnət-məkana çevrilməsindən danışıb. Vurğulayıb ki, ölkəmiz qələbənin üçüncü ilini yaşayır və builki Zəfər Paradının məhz Xankəndidə keçirilməsi bunun bariz nümunəsidir və bu, Azərbaycan xalqının sevincinə sevinc qatan vacib hadisədir.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarix, arxeologiya və epiqrafika” şöbəsinin əməkdaşı Habil Xəlilov “Qarabağ Azərbaycandır!” mövzusunda çıxışında Ali Baş Komandanın, müzəffər Azərbaycan Ordusunun Azərbaycan xalqına yaşatdığı qürur və xoşbəxtlikdən bəhs edib. Vətən uğrunda şəhid olan Azərbaycan oğullarının ruhuna dua oxuyub.
Həmçinin Pərviz Zeynalov, Selcan Məmmədova, Reyhan Mənəfova, Zəminə Rəsulova tərəfindən səsləndirilən Zəfər ruhlu şeirlər tədbirə rəngarənglik qatıb.

Nov 06, 2023 | 03:14
On November 6, 2023 an event named “Father's will and Faithful Victory” dedicated to the 9th on November- Victory day with the support of Sheki State Regional College, with the organization of Sheki “Yukhari Bash” National Historical Architectural Reserve and Sheki Regional Scientific Center of ANAS was held. At the ceremony martyrs’ mothers, the employees of Sheki Regional Scientific Center and Sheki “Yukhari Bash” National Historical Architectural Reserve, teachers and students of Sheki State Regional College were participated.
National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded and the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
Opening the meeting the director of Sheki “Yukhari Bash” National Historical Architectural Reserve Mammad Ahmadov greeted the participants and congratulated them for Victory day. He noted that it is now the third year that our people live with the celebration of victory of Azerbaijan. The 8th of November- Victory day was engraved the history of Azerbaijan with golden letters.
Then the deputy director of Sheki State Regional College Rafig Samadov thanked the organizators for the ceremony dedicated to the Victory day for cooperating. He stressed that this great Victory is the result of Supreme Commander Ilham Aliyev’s wise leadership, visionary policy, determination, courage, valor and great faith in our victorious Army.
Then the Methodist of Sheki State Regional College Parviz Zeynalov spoke. The orator reported about the decisive position of Mr. President Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the bravery of the Azerbaijani Army to put an end to Armenian vandalism named his article “Our victory- our pride”. He noted that
The guide of Sheki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve Seljan Mammadova gave an extensive report on "The Second Karabakh War". The speaker shared information about the reasons that prompted the Second Karabakh War, the beginning and progress of the war, and finally the great Victory achieved in just 44 days, and brought to mind the construction and restoration works carried out today on the orders of Mr. President Ilham Aliyev in our lands freed from occupation.
Head of the Public Relations Department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS Reyhan Manafova in her speech entitled "I am the Motherland" spoke about the importance of instilling the meaning of sacred concepts such as "Motherland" and "patriotism" to the young generation, that loving the Motherland is the most sublime feeling of attachment to the Motherland, and promoting the education of protecting the interests of the Motherland. She expressed his belief that our glorious victory in the Second Karabakh War will remain forever in the pages of history, and that Azerbaijan will live forever as a victorious nation and a victorious state.
Scientific worker of Shaki "Yukhari Bash" National Historical and Architectural Reserve Zemina Rasulova in her speech entitled "Shusha", freed from the historical monuments of Karabakh, the fact that Shusha attracts attention with its beauty and grandeur, our national-cultural monuments that were destroyed during the occupation, and at the same time, our historical figures who made Shusha known to the world, freed from the enemy. He spoke about the transformation of Karabakh into a paradise thanks to the construction works carried out after its construction. He emphasized that our country is experiencing the third year of victory and that this year's Victory Parade is held in Khankendi is a clear example of this, and this is an important event that adds joy to the joy of the people of Azerbaijan.
Habil Khalilov, an employee of the "History, archeology and epigraphy" department of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS, "Karabakh is Azerbaijan!" In his speech, he spoke about the pride and happiness of the Supreme Commander, the victorious Azerbaijan Army, to the people of Azerbaijan. He prayed for the souls of Azerbaijani sons who were martyred for the homeland.
Also, poems with the spirit of Victory, sounded by Parviz Zeynalov, Seljan Mammadova, Reyhan Manafova, and Zamina Rasulova, added color to the event.