Okt 31, 2023 | 10:02
shrem.az saytı science.gov.az saytına istinadən xəbər verir Oktyabrın 30-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileylərinə həsr edilmiş “Görmənin fiziologiyası və peşə patologiyaları: fundamental və tətbiqi aspektlər” mövzusunda beynəlxalq konfransın və Azərbaycan Fizioloqlarının VI Konqresinin açılış mərasimi olub.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, Səhiyyə Nazirliyi, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi, Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu və Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın məzarlarını ziyarət ediblər. Ümummilli Liderin və görkəmli oftalmoloq-alimin məzarları önünə əklil və gül dəstələri qoyulub, onların əziz xatirələri dərin ehtiramla yad edilib.
Daha sonra iştirakçılar Mərkəzi Elmi Kitabxananın foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevə və akademik Zərifə xanım Əliyevaya həsr edilmiş sərgiyə baxış keçiriblər. Sərgidə il ərzində AMEA-da dərc olunmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr edilən 50-yə yaxın kitab, eləcə də akademik Zərifə Əliyevanın fəaliyyətinə dair dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunmuş kitab, jurnal və konfrans materialları nümayiş etdirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli konfransı giriş nitqi ilə açaraq beynəlxalq tədbirin elmi əhəmiyyətini vurğulayıb. AMEA rəhbəri konfransda Türkiyə, Rusiya, Belarus, Gürcüstan və digər ölkələrdən alim və mütəxəssislərin, tanınmış fizioloqlarin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
2023-cü ilin Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Heydər Əliyev İli” elan olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli il boyu ölkəmizdə və xaricdə, eləcə də AMEA-da görkəmli dövlət xadiminə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini və bu tədbirlərin böyük elmi-mədəni hadisələrlə, Azərbaycanın taleyüklü məsələləri ilə daha da yaddaqalan olduğunu bildirib.
Akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin elmi irsindən, Azərbaycan oftalmologiya elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışan AMEA rəhbəri alimin elmi məktəb yaratdığını, elmi kadrların yetişdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətli işlər gördüyünü söyləyib. Zərifə xanımın həm də görkəmli ictimai xadim olduğunu deyərək alimin Ulu Öndərin apardığı böyük dövlətçilik fəaliyyətinə daim dəstək verdiyini qeyd edib.
“Konfransın keçirildiyi günlər Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinin nadir hadisələrinin baş vediyi günlərə təsadüf edir”, - deyə bildirən natiq Prezident İlham Əliyevin prinsipial mövqeyi və diplomatik fəaliyyəti sayəsində tarixi ədalətin qələbə çaldığını və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin tam bərpa edildiyini vurğulayıb. Bu gün üçrəngli Dövlət Bayrağımızın Qarabağda, ölkəmizin hər yerində vüqarla dalğalandığını deyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ailəsindəki ən önəmli həyat prinsipi xalqa, millətə xidmət və sədaqət olub. Qeyd edib ki, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da Ulu Öndərin ideyalarını böyük əzm və məharətlə həyata keçirir, humanizm və insanpərvərlik ideallarını rəhbər tutaraq ölkəmizdə ictimai-sosial, mədəni sahələrdə genişmiqyaslı layihələrə rəhbərlik edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyləri çərçivəsində keçirilən tədbirlər dövlət başçısı, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış böyük dövlətçilik zəfərlərinin ictimai siyasi mahiyyətini tam mənası ilə ortaya qoymuşdur.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti tədbirdə səslənəcək fikirlərin elmimizin inkişafına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Sonra Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın xatirələrinə həsr edilmiş konfransın miqyasına, əhatə dairəsinə görə mötəbər və yaddaqalan olacağına əminliyini bildirib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı hər iki görkəmli azərbaycanlı şəxsiyyəti daim böyük hörmət və ehtiramla anır, onların vətənimiz və xalqımız üçün xidmətlərini xüsusi minnətdarlıqla xatırlayırlar.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalov 2023-cü ilin ölkəmiz üçün bir sıra əlamətdar günlərlə zəngin olduğunu, ölkə Prezidentinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq- alim, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyləri ilə bağlı müvafiq sərəncamlar imzaladığını xatırladıb. O, Ulu Öndərin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə elm, təhsil, tibb və digər sahələrin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğıdan, akademik Zərifə xanım Əliyevanın Azərbaycan tibb elminin, oftalmologiya və fiziologiyanın inkişafına verdiyi dəyərli töhfələrdən söz açıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova bildirib ki, görkəmli oftalmoloq Zərifə Əliyevanın tədqiqatlarının əsas istiqamətlərini traxoma xəstəliyinin klinikası, görmə orqanının fiziologiyası, peşə xəstəliklərinin təsiri nəticəsində baş verən göz patologiyalarının profilaktikası, diaqnostikası, həmçinin kimya sənayesi müəssisələrinin işçilərində görmə orqanının vəziyyəti və s. təşkil etmişdir. Vitse-prezidentin sözlərinə görə, bu tədqiqatların nəticələri bir sıra sanballı əsərlərdə, o cümlədən “Terapevtik oftalmologiya”, “Oftalmologiyanın aktual problemləri”, 2 hissədən ibarət “Görmə orqanının peşə patologiyası” kimi fundamental monoqrafiyalarda öz əksini tapmışdır.
Daha sonra Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Türk dünyası iqtisad fakültəsinin dekanı, prof. Mehmet Yüce, Rusiya Elmlər Akademiyasının İ.P.Pavlov adına Fiziologiya İnstitutunun Görmənin fiziologiyası laboratoriyasının müdiri, professor Yuri Şelepin, akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Elmar Qasımov, akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova, Gürcüstan Respublikası İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin laboratoriya müdiri, professor Merab Tsaqareli, Özbəkistan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi Mərkəzi Asiya Tibb Universitetinin tədris işləri və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Murodjon Botirov və başqaları çıxış edərək akademik Zərifə xanım Əliyevanın zəngin irsinin, tibbin müxtəlif sahələri üzrə apardığı tədqiqatlarının və fundamental əsərlərinin Azərbaycan elminin inkişafındakı müstəsna rolundan danışıb, beynəlxalq konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.

Окт 31, 2023 | 10:02
Как сообщает сайт Shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az, 30 октября в Центральной научной библиотеке НАНА прошла международная конференция, посвящённая 100-летию Великого лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, на тему «Физиология зрения и патологии труда: фундаментальные и прикладные аспекты» и состоялась церемония открытия VI съезда физиологов Азербайджана.
Мероприятие было организовано совместно Президиумом НАНА, Министерством здравоохранения, Отделением биологии и медицинских наук НАНА, Национальным офтальмологическим центром имени академика Зарифы Алиевой, Институтом физиологии имени академика Абдуллы Гараева Министерства науки и образования, и Азербайджанским обществом физиологов.
Сначала участники мероприятия посетили могилы Великого вождя Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой на Аллее почетного захоронения. К могилам Общенационального лидера и выдающегося ученого-офтальмолога были возложены венки и букеты цветов.
Затем в фойе Центральной научной библиотеки участники осмотрели выставку, посвященную Великому вождю Гейдару Алиеву и академику Зарифе Алиевой. На выставке было представлено около 50 книг, посвященных Великому вождю Гейдару Алиеву, изданных в НАНА в течение года, а также переведенные на различные языки мира книги, журналы и материалы конференций о деятельности академика Зарифы Алиевой.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли открыл конференцию вступительной речью и подчеркнул научную значимость международного мероприятия. Глава НАНА отметил, что в конференции приняли участие ученые и специалисты из Турции, России, Беларуси, Грузии и других стран, известные физиологи.
Напомнив, что 2023 год был объявлен Президентом Ильхамом Алиевым «Годом Гейдара Алиева», академик Иса Габиббейли сообщил, что в течение года в нашей стране и за рубежом, а также в НАНА был проведен ряд мероприятий, посвященных выдающемуся государственному деятелю, и что эти события, наряду с великими научными и культурными событиями, судьбоносными событиями Азербайджана говорят о том, что они еще более памятны.
Говоря о богатом научном наследии академика Зарифы Алиевой, ее заслугах в развитии азербайджанской офтальмологической науки, глава НАНА отметил, что ученый создал научную школу и проделал важную работу в направлении подготовки научных кадров. Отметив, что госпожа Зарифа также является выдающимся общественным деятелем, которая всегда поддерживала великую государственную деятельность Великого вождя.
«Дни конференции совпадают с днями редких событий в многовековой истории Азербайджана», – сказал спикер, подчеркнув, что благодаря принципиальной позиции и дипломатической деятельности президента Ильхама Алиева восторжествовала историческая справедливость, территориальная целостность и суверенитет Азербайджана был полностью восстановлен. Он сказал, что сегодня наш трехцветный Государственный флаг гордо реет в Карабахе и повсюду в нашей стране.
Глава НАНА подчеркнул, что важнейшим жизненным принципом в семье Общенационального лидера Гейдара Алиева является служение и верность народу и нации. Он отметил, что Первый вице-президент Мехрибан Алиева также с большим упорством и мастерством реализует идеи Великого лидера, руководит масштабными проектами в социальной, социально-культурной сферах в нашей стране, руководствуясь идеалами гуманизма.
Академик Иса Габиббейли заявил, что мероприятия, проведенные в рамках 100-летия Великого вождя Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, в полной мере раскрыли общественно-политическую суть великих побед государственности, одержанных под руководством главы государства, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
В завершение своего выступления президент НАНА выразил уверенность, что идеи, которые будут озвучены на мероприятии, внесут положительный вклад в развитие нашей науки.
Затем выступил председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению, академик Ахлиман Амирасланов, выразивший уверенность, что конференция, посвященная памяти Великого вождя Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой, будет престижной и запоминающейся благодаря своему масштабу и размаху. Он подчеркнул, что азербайджанский народ всегда с большим уважением и почетом вспоминает обоих выдающихся азербайджанских деятелей, с особой благодарностью вспоминает их заслуги перед нашей Родиной и народом.
Выступивший на мероприятии заместитель министра здравоохранения Надир Зейналов напомнил, что 2023 год богат на ряд знаменательных дней для нашей страны, и что Президент страны подписал соответствующие указы к 100-летию со дня рождения Великого вождя Гейдара Алиева и выдающегося учёного-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой. Он рассказал о внимании и заботе, который Великий вождь проявлял к развитию науки, образования, медицины и других областей в оба периода, когда он руководил нашей страной, а также о ценном вкладе академика Зарифы Алиевой в развитие азербайджанской медицинской науки, офтальмологии и физиология.
Выступая на конференции, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова сообщила, что основными направлениями исследований выдающегося офтальмолога Зарифы Алиевой являются клиника трахомы, физиология органа зрения, профилактика и диагностика глазных патологий, вызванных последствиями профессиональных заболеваний, а также развитием органа зрения у работников предприятий химической промышленности. По словам вице-президента НАНА, результаты этих исследований нашли отражение в ряде качественных работ, в том числе в таких фундаментальных монографиях, как «Терапевтическая офтальмология», «Актуальные проблемы офтальмологии», «Профессиональная патология органа зрения», состоящих из 2 частей.
Позже декан факультета Экономики Тюркского мира Азербайджанского государственного экономического университета, проф. Мехмет Юдже, заведующий лабораторией Физиологии зрения Института физиологии имени И.П. Павлова РАН, профессор Юрий Шелепин, директор Национального офтальмологического центра имени академика Зарифы Алиевой, член-корреспондент НАНА Эльмар Гасымов, генеральный директор Института физиологии имени академика А. Гараева, профессор Улдуз Гашимова, заведующая лабораторией Экспериментального биомедицинского центра имени И. Бериташвили Республики Грузия, профессор Мераб Цагарели, проректор по учебной работе и международным связям Среднеазиатского медицинского университета Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, профессор Муроджон Ботиров и другие рассказали о богатом наследии академика Зарифы Алиевой, рассказали об исключительной роли ее исследований и фундаментальных работ в различных областях медицины в развитии медицины, и пожелал успехов работе международной конференции.