Sen 11, 2023 | 04:03
8 sentyabr 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Ədəbi-mədəni mühit, folklor və etnoqrafiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Kamil Fikrət oğlu Adışirinov AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun “Türkdilli abidələrin tədqiqi” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Şəfiqə Dəmir qızı Abdullayevanın filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat Muzeyinin İxtisaslaşdırılmış Dissertasiya Şurasında müdafiə etdiyi “İsmayıl bəy Nakam və onun “Divan”ı” mövzusunda dissertasiya işinə rəsmi opponentlik edib.
Kamil Adışirinov çıxışında mövzunun aktuallığını səciyyələndirərək qeyd edib ki, müdafiəyə təqdim edilən dissertasiya işi bir tərəfdən XIX əsrin ikinci yarısı və XX əsrin əvvəllərində Şəkidə yaşayıb-yaratmış İsmayıl bəy Nakamın “Divan”ları haqqında, xüsusilə sovet dövründə yazılmış əsərlərdə birtərəfli, hətta qərəzli söylənilmiş fikirlərin təkzibinə ehtiyacın özünü göstərməsi ilə bağlıdırsa, digər tərəfdən ümumilikdə Azərbaycan ədəbiyyatının dolğun və obyektiv mənzərəsini yaratmaq işinə yardım etmək zərurəti ilə əlaqədardır. Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent K.F.Adışirinov dissertanta uğurlar arzulayıb, dissertasiyanın məzmunu ilə bağlı tövsiyə və təkliflərini də bildirib.

The leading researcher of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS was the official opponent of the dissertation work
Sep 11, 2023 | 04:03
On September 8, 2023, leading researcher of the "Literary-cultural environment, folklore and ethnography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, PhD in philology, associate professor Kamil Fikret Adishirinov was invited to the "Turkish-language" Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli of ANAS, the leading researcher of the Department of Monuments Research, Shafiga Demirgizi Abdullayeva, was an official opponent of the thesis on "Ismayil bey Nakam and his "Divan", which she defended at the Specialized Dissertation Council of the Nizami Ganjavi Literature Museum of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan in order to receive the degree of Doctor of Philosophy in Philology. .
In his speech, Kamil Adishirinov characterized the topicality of the topic and noted that the dissertation submitted for defense is on the one hand a refutation of one-sided and even biased opinions about the "Divans" of Ismayil Bey Nakam, who lived and created in Shaki in the second half of the 19th century and the beginning of the 20th century, especially in the works written during the Soviet era if it is related to the manifestation of the need, on the other hand, it is related to the need to help create a complete and objective picture of Azerbaijani literature in general. Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor K.F. Adishirinov wished success to the dissertation and gave his recommendations and suggestions regarding the content of the dissertation.