Avg 21, 2023 | 01:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, 2023-cü ilin noyabr ayında Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Səfiəddin Ürməvinin 825, Əbdülqadir Marağayinin 670, Mirmöhsün Nəvvabın 190 illiyinə həsr olunmuş “Klassik Şərq və Azərbaycan poeziyası və musiqisi mədəniyyətlərarası səsləşmənin “İpək yolu” kimi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Konfrans “Orta əsrlər Azərbaycan və müsəlman Şərqi musiqişünaslığının şah əsərləri inteqrasiya fenomeni kimi”, “Səfiəddin Ürməvi, Əbdülqadir Marağayi və Mirmöhsün Nəvvabın irsi fərqli mədəni epoxaları qovuşduran körpü kimi”, “Azərbaycan poeziyası və klassik musiqi irsi”, “Əruz, muğam və Şərq poetikasının orta əsrlər Şərq ədəbi-mədəni mühitini qovuşdurma funksiyası”, “Klassik musiqi və poeziya abidələrinin elmi və ədəbi-mədəni inkişafa təsiri” bölmələrini əhatə edir.
Məqalənin tərtib olunma qaydaları:
-Mətn Microsoft Word redaktorunda (.doc, .docx) təqdim edilməlidir;
-Məqalənin mətni açar sözlər, xülasə və ədəbiyyat siyahısı daxil olmaqla 3-7 səhifə olmalıdır;
-Məqalə Times New Roman - 12 ppt şrifti ilə, sətirlərarası interval - 1,5 olmaqla yazılmalıdır.
Mətnin səhifə parametrləri aşağıdakı şəkildə olmalıdır:
-Sağ tərəf -1sm
-Sol tərəf – 3sm
-Aşağı hissə - 2 sm
-Yuxarı hissə - 2sm
Sağ tərəfdə kiçik və tünd şriftlə müəllifin adı, soyadı, ondan altda kiçik və adi şriftlə elmi dərəcəsi (varsa), elmi adı (varsa), iş yeri və elektron ünvanı, əlaqə nömrəsi (çap olunmur) göstərilməlidir.
Mətnin əvvəlində ortada böyük və tünd şriftlə məruzənin adı verilməlidir.
Mətnin əvvəlində məqalənin və xülasələrin yazıldığı dillərə müvafiq olaraq minimum 5 açar söz göstərilməlidir.
Ədəbiyyat siyahısı əlifba ardıcıllığı ilə olmalı, AAK-nın tələblərinə uyğun tərtib edilməli, məqalədə istinadlar düz mötərizə daxilində verilməlidir (məs: [5, s.12]).
Məqalənin mətni ingilis dilində yazılarsa Azərbaycan dilində xülasə; Məqalənin mətni rus, fars, ərəb dillərində yazılarsa Azərbaycan və ingilis dillərində xülasə tələb olunur.
Məqalənin müxtəlif dillərdə olan xülasələri bir-birinin eyni olmalı, məqalənin məzmununa uyğun yazılmalıdır. Xülasədə müəllifin gəldiyi elmi nəticə, işin elmi yeniliyi, tətbiqi əhəmiyyəti və s. öz əksini tapmalıdır. Hər bir xülasədə müəllifin tam adı göstərilməli, həmçinin məqalənin adı tərcümə edilməldir. Xülasələr 100-150 sözdən ibarət olmalıdır.
Məqalələrin qəbul olunması üçün son tarix: 15 oktyabr 2023-cü il
Təşkilat komitəsi məqalələrin mətnində düzəlişlərin edilməsi (ümumi məzmununu dəyişmədən), məruzələrin geri qaytarılması hüququna malikdir.

Авг 21, 2023 | 01:00
Как сообщает shrem.az со ссылкой на сайт science.gov.az, в ноябре 2023 года в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви пройдет «Классическая восточная и азербайджанская поэзия и музыкальная кросс-культурная выставка» на тему «Классическая восточная и азербайджанская поэзия и музыка как «Шелковый путь» межкультурной гармонии» посвященная 825-летию Сафиаддина Урмави, 670-летию Абдулгадира Марагайи и 190-летию Мирмохсуна Наваба. Состоится международная конференция на тему «Шелковый путь»
Конференция охватывает разделы «Шедевры средневекового азербайджанского и мусульманского восточного музыкознания как интеграционное явление», «Наследие Сафиаддина Урмави, Абдулгадира Марагайи и Мирмохсуна Наваба как мост, соединяющий разные культурные эпохи», «Азербайджанская поэзия и классическое музыкальное наследие», «Функция конкатенации средневековой восточной литературной и культурной среды Аруза, мугама и восточной поэтики».
Правила оформления статей:
- Текст необходимо предоставить в редакторе Microsoft Word (.doc, .docx);
- Текст статьи должен составлять 3-7 страниц, включая ключевые слова, аннотацию и список использованной литературы;
- Статья должна быть написана шрифтом Times New Roman, 12 п.п., межстрочный интервал 1,5.
Параметры страницы текста должны быть следующими:
- Правая сторона – 1 см.
- Левая сторона – 3 см.
- Нижняя часть – 2 см.
- Верхняя часть – 2 см.
С правой стороны мелким и тёмным шрифтом указываются имя и фамилия автора, а ниже мелким и обычным шрифтом учёная степень (при наличии), учёное звание (при наличии), место работы и адрес электронной почты, контактный номер (не печатается).
В начале текста название доклада должно быть дано посередине крупным и темным шрифтом.
В начале текста необходимо указать не менее 5 ключевых слов в соответствии с языками, на которых написана статья и тезисы.
Список литературы должен быть в алфавитном порядке, составлен в соответствии с требованиями ВАК, ссылки в статье должны быть даны в квадратных скобках (например, [5, с. 12]).
Если текст статьи написан на английском языке, необходима аннотация на азербайджанском языке, на русском, персидском, арабском языках на азербайджанском и английском языках.
Аннотация статьи на разных языках должна быть идентична друг другу и написана согласно содержанию статьи. В аннотации указываются научный вывод автора, должно быть отражено научная новизна работы, важность применения и т.д. В каждом тезисе должно быть указано полное имя автора, название статьи не должно быть переведено. Объем тезисов должен составлять 100-150 слов.
Крайний срок подачи статей: 15 октября 2023 г.
Оргкомитет имеет право вносить изменения в текст статей (без изменения общего содержания), возвращать доклады.