Avg 21, 2023 | 01:00
shrem.az science.gov.az saytına istinadən xəbər verir ki, 2023-cü ilin noyabr ayında Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Səfiəddin Ürməvinin 825, Əbdülqadir Marağayinin 670, Mirmöhsün Nəvvabın 190 illiyinə həsr olunmuş “Klassik Şərq və Azərbaycan poeziyası və musiqisi mədəniyyətlərarası səsləşmənin “İpək yolu” kimi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Konfrans “Orta əsrlər Azərbaycan və müsəlman Şərqi musiqişünaslığının şah əsərləri inteqrasiya fenomeni kimi”, “Səfiəddin Ürməvi, Əbdülqadir Marağayi və Mirmöhsün Nəvvabın irsi fərqli mədəni epoxaları qovuşduran körpü kimi”, “Azərbaycan poeziyası və klassik musiqi irsi”, “Əruz, muğam və Şərq poetikasının orta əsrlər Şərq ədəbi-mədəni mühitini qovuşdurma funksiyası”, “Klassik musiqi və poeziya abidələrinin elmi və ədəbi-mədəni inkişafa təsiri” bölmələrini əhatə edir.
Məqalənin tərtib olunma qaydaları:
-Mətn Microsoft Word redaktorunda (.doc, .docx) təqdim edilməlidir;
-Məqalənin mətni açar sözlər, xülasə və ədəbiyyat siyahısı daxil olmaqla 3-7 səhifə olmalıdır;
-Məqalə Times New Roman - 12 ppt şrifti ilə, sətirlərarası interval - 1,5 olmaqla yazılmalıdır.
Mətnin səhifə parametrləri aşağıdakı şəkildə olmalıdır:
-Sağ tərəf -1sm
-Sol tərəf – 3sm
-Aşağı hissə - 2 sm
-Yuxarı hissə - 2sm
Sağ tərəfdə kiçik və tünd şriftlə müəllifin adı, soyadı, ondan altda kiçik və adi şriftlə elmi dərəcəsi (varsa), elmi adı (varsa), iş yeri və elektron ünvanı, əlaqə nömrəsi (çap olunmur) göstərilməlidir.
Mətnin əvvəlində ortada böyük və tünd şriftlə məruzənin adı verilməlidir.
Mətnin əvvəlində məqalənin və xülasələrin yazıldığı dillərə müvafiq olaraq minimum 5 açar söz göstərilməlidir.
Ədəbiyyat siyahısı əlifba ardıcıllığı ilə olmalı, AAK-nın tələblərinə uyğun tərtib edilməli, məqalədə istinadlar düz mötərizə daxilində verilməlidir (məs: [5, s.12]).
Məqalənin mətni ingilis dilində yazılarsa Azərbaycan dilində xülasə; Məqalənin mətni rus, fars, ərəb dillərində yazılarsa Azərbaycan və ingilis dillərində xülasə tələb olunur.
Məqalənin müxtəlif dillərdə olan xülasələri bir-birinin eyni olmalı, məqalənin məzmununa uyğun yazılmalıdır. Xülasədə müəllifin gəldiyi elmi nəticə, işin elmi yeniliyi, tətbiqi əhəmiyyəti və s. öz əksini tapmalıdır. Hər bir xülasədə müəllifin tam adı göstərilməli, həmçinin məqalənin adı tərcümə edilməldir. Xülasələr 100-150 sözdən ibarət olmalıdır.
Məqalələrin qəbul olunması üçün son tarix: 15 oktyabr 2023-cü il
Təşkilat komitəsi məqalələrin mətnində düzəlişlərin edilməsi (ümumi məzmununu dəyişmədən), məruzələrin geri qaytarılması hüququna malikdir.

Aug 21, 2023 | 01:00
shrem.az reports with reference to the science.gov.az website that in November 2023, the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi will host the "Classical Eastern and Azerbaijani poetry and music cross-cultural" dedicated to the 825th anniversary of Safiaddin Urmavi, 670th anniversary of Abdulgadir Maraghayi, and 190th anniversary of Mirmohsun Nawab. An international conference will be held on the theme of "Silk Road".
The conference "Masterpieces of medieval Azerbaijani and Muslim Oriental musicology as a phenomenon of integration", "The legacy of Safieddin Urmavi, Abdulgadir Maragayi and Mirmohsun Nawab as a bridge connecting different cultural epochs", "Azerbaijani poetry and classical music heritage", "Aruz, mugham and Eastern poetics" the function of bringing together the Eastern literary-cultural environment of the Middle Ages", "The influence of classical music and poetry monuments on scientific and literary-cultural development" sections.
Rules for drafting the article:
- The text must be submitted in the Microsoft Word editor (.doc, .docx);
- The text of the article should be 3-7 pages including keywords, summary and list of references;
- The article should be written in Times New Roman - 12 ppt font, with 1.5 line spacing.
The page parameters of the text should be as follows:
-Right side -1cm
-Left side – 3 cm
- Lower part - 2 cm
- Upper part - 2 cm
On the right side, the name and surname of the author should be indicated in small and dark font, and below that, in small and regular font, the scientific degree (if any), scientific title (if any), place of work and e-mail address, contact number (not printed).
At the beginning of the text, the name of the report should be given in the middle in large and dark font.
At the beginning of the text, at least 5 keywords should be indicated according to the languages in which the article and abstracts are written.
The list of references should be in alphabetical order, should be compiled according to the requirements of the EAC, references in the article should be given in square brackets (eg: [5, p. 12]).
If the text of the article is written in English, a summary in Azerbaijani; If the text of the article is written in Russian, Persian, Arabic, a summary in Azerbaijani and English is required.
The summaries of the article in different languages should be identical to each other and should be written according to the content of the article. In the summary, the author's scientific conclusion, scientific novelty of the work, application importance, etc. should be reflected. Each abstract must include the full name of the author, and the title of the article must not be translated. Abstracts should be 100-150 words.
Deadline for submission of articles: October 15, 2023
The organizing committee has the right to amend the text of the articles (without changing the general content), to return reports.