İyn 05, 2023 | 12:00
5 iyun 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Şəki “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğunun birgə təşkilatçılığı ilə Şəki Dövlət Regional Kollecində görkəmli yazıçı-dramaturq, ictimai xadim Rəşib bəy Əfəndiyevə həsr olunmuş “Maarif fədaisi” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib. Konfrans AMEA Rəyasət Heyətinin 16 mart 2023-cü il tarixli 1/1 №-li Qərarının 3.12. və 3.16. bəndlərinin icrası ilə əlaqədar baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğunun direktoru Məmməd Əhmədov konfransda birgə təşkilatçılığa görə AMEA-nın rəhbərliyinə və əməkdaşlarına təşəkkür edib, konfransın işinə uğurlar diləyib.
Şəki REM-in elmi işlər üzrə direktor müavini biol.ü.f.d. Fərhad Əzizov giriş sözündə Rəşid bəy Əfəndiyev kimi dünyəvi miqyasda tanınan şəxsiyyətin işığına toplaşmaqdan böyük fəxarət hissi keçirdiyini qeyd edib. Fərhad Əzizov əlavə edib ki, dahi şəxsiyyətlərin fəaliyyəti uzun müddət tədqiqat obyekti olur, məhz bu baxımdan gənc nəslin inkişafında yeri olan R.Əfəndiyevin həyat yaradıcılığı əhatəli və təqdirəlayiqdir.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi katibi Elşən Abdurahmanov “Rəşid bəy Əfəndiyevin tərcümeyi-halı dövrün ictimai-siyasi və mədəni vəziyyətinin öyrənilməsində mənbə kimi” adlı məruzə ilə çıxış edib. O bildirib ki, “Tərcümeyi-hal”da Şəkinin məscid və mədrəsələri, bu mədrəsələrdə istifadə olunan tədris proqramları, müdərrislər, rus məktəbləri, əhalinin bu məktəblərə münasibəti, teatrın təşkilinə ictimai münasibət və s. mədəni-təhsil məsələləri ilə yanaşı, Şəki qəzasında, həmçinin Azərbaycanda baş verən ictimai-siyasi vəziyyətin müəyyən nüansları müfəssəl şəkildə şərh olunub.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Ulduz Mürşüdova “Rəşid bəy Əfəndiyevin yaradıcılığında qadına münasibət” adlı cıxışında qeyd edib ki, Rəşid bəyin qadına münasibəti onun bədii yaradıcılığından qırmızı xətlə keçir. Məruzəçi R.Əfəndiyevin və M.F.Axundovun qadınlar haqda fikirlərini səsləndirərək onların qadına münasibətini təhlil edib. Dosent Mürşüdova “qadına dəstək olmağa bütün cəmiyyət borcludursa, qadınların da borcu şərəf-ləyaqətlərini qoruyaraq ali mərtəbəyə yüksəlməkdir” deyərək çıxışını yekunlaşdırıb.
Rəşid bəy Əfəndiyevin ev muzeyinin direktoru Vəfa Qasımzadə “Rəşid bəy Əfəndiyevin ev muzeyi” adlı çıxışında muzeyin 1992-ci ildən fəaliyyətə başlaması, 2013-2014-cü illərdə yenidən restavrasiya olunması, otaqların sayı, interyeri və eksteryeri haqqında məlumat verib və konfrans iştirakçılarını muzeyə dəvət edib.
Rəşid bəy Əfəndiyev adına Şəki Tarix-Diyarşünaslıq və Etnoqrafiya muzeyinin direktoru Vüqar Mustafayev “Rəşid bəy Əfəndiyevin pedaqoji fəaliyyəti” adlı məruzəsində Əfəndiyevin pedaqoji fəaliyyəti, yeni əlifba yaratmaq cəhdləri, tərcüməçilik fəaliyyəti, həmçinin “Bəsirətül-ətfal” əsərində müəllifin pedaqoji görüşləri haqqında məlumatları konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb.
“Rəşid bəy Əfəndiyevin dini görüşləri” mövzusunda çıxış edən Şəki REM-in əməkdaşı Habil Xəlilov “Qurani-Kərim”in bir çox surələrindən nümunə gətirərək, Rəşid bəy Əfəndiyevin “Müxtəsər şəriyyət” əsərini təhlil edib.
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Reyhan Mənəfova nitqində “Qonşu-qonşu olsa, kor qız ərə gedər əsərinin ideya-bədii xüsusiyyətləri” haqqında bəhs edib. O qeyd edib ki, əsərin əsas ideyası qızların maariflənməsi, təhsilə cəlb edilməsidir. 1913-cü ildə yazılan bu əsərin əsas süjet xəttini isə Qəbələdən gələn Qaçaq bəy adlı tacirin Şəkidə ailə qurması təşkil edir. Əsər bədii cəhətdən zəif olmasına baxmayaraq, Şəkidə olan ictimai, siyasi mühitin, dövrün etnoqrafik elementlərinin, Şəki dialektinin öyrənilməsi və araşdırılması, həmçinin erməni xislətinin üzə çıxarılması baxımından əhəmiyyətlidir. Məruzəçi həmçinin bildirib ki, R.Əfəndiyevin əsərlərinin qələmə almasında dahi Azərbaycan drammaturqun M.F.Axundzadəni örnək götürüb, ondan ilham alıb.
Şəki “Yuxarı baş” Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun elmi işçisi Zəminə Rəsulova “Rəşid bəy Əfəndiyevin əsari-ətiqələr adlandırdığı Şəki abidələrinin müasir vəziyyəti” adlı məruzəsində abidələrin müasir vəziyyəti haqqında bəhs edib, onların ilk mühafizəçisinin də məhz müəllifin özü olduğunu vurğulayıb. Ümummilli lider H.Əliyevin nüfuzu və səyi nəticəsində Şəki Xan Sarayının Dünya Bankının dəstəyi ilə təmir edildiyini qeyd edib.
Tədbirin yekununda görkəmli maarifçiyə həsr olunan filmə baxış keçirilib və R.Əfəndiyevin ev muzeyi ziyarət edilib.

Jun 05, 2023 | 12:00
On June 5, 2023 with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS and the Sheki "Yukhari Bash" National Historical-Architecture Reserve, a scientific-practical conference named “Devotee of education” dedicated to the outstanding writer-playwright and public figure Rashid Bey Efendiyev was held at Sheki State Regional College. The conference took place in connection with the implementation of clauses 3.12 and 3.16 of the Decision No. 1/1 of the Presidium of ANAS dated March 16, 2023.
The director of the “Yukhari Bash” National Historical-Architectural Reserve Mammad Ahmadov opened the event thanked the management and employees of ANAS for the organization of the conference and wished success to the work of the conference.
Deputy director on scientific affairs Sheki RSC PhD on biol. Farhad Azizov noted that he was very proud to gather in the light of such a world-renowned personality as Rashid Bey Efendiyev. Farhad Azizov added that the activities of geniuses have been the object of research for a long time, and in this regard, the life creativity of R. Efendiyev, who has a place in the development of the young generation, is comprehensive and admirable.
Elshan Abdurahmanov, scientific secretary of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, delivered a report entitled "Rashid Bey Efendiyev's biography as a source for studying the socio-political and cultural situation of the time". He said that mosques and madrasahs of Sheki, teaching programs used in these madrasas, teachers, Russian schools, the attitude of the population towards these schools, the public attitude towards the organization of the theater, etc. in addition to cultural and educational issues, certain nuances of the socio-political situation in Sheki district, as well as in Azerbaijan, were explained in detail.
The leading researcher of "Folklore and handicrafts" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, associate professor Ulduz Murshudova, in her speech entitled "Attitude towards women in the work of Rashid Bey Efendiyev" noted that Rashid Bey's attitude towards women is a red line from his artistic creations. The speaker voiced the opinions of R. Efendiyev and M.F. Akhundov about women and analyzed their attitude towards women. Associate Professor Murshudova concluded her speech by saying that "if the whole society has a duty to support women, women also have a duty to rise to the highest level while protecting their honor and dignity."
The director of Rashid Bey Efendiyev's house museum, Vafa Gasimzade, in her speech entitled "Rashid Bey Efendiyev's House Museum", gave information about the museum's operation since 1992, its restoration in 2013-2014, the number of rooms, interior and exterior, and invited the conference participants to the museum.
Vugar Mustafayev, director of Sheki Museum of History, Geography and Ethnography named after Rashid Bey Efendiyev, in his report gave information about Efendiyev's pedagogical activity, attempts to create a new alphabet, translation activity, as well as the author's pedagogical meetings in the work "Basiratul-atfal" with the participants of the conference.
Habil Khalilov, an employee of Sheki RSC, speaking on the topic "Religious Meetings of Rashid Bey Efendiyev", analyzed Rashid Bey Efendiyev's "Mukhtasar Shariat" by giving examples from many surahs of the Holy Quran.
Reyhan Manafova, researcher of "Historical heritage and ethnography" department of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, spoke about the idea-artistic features of the work "If neighbors are neighbors, a blind girl gets married". She noted that the main idea of the work is the education and involvement of girls in education. The main plot line of this work, written in 1913, is the establishment of a family in Sheki by a merchant named Gachaq Bey who came from Gabala. Although the work is artistically weak, it is important in terms of studying and researching the social and political environment in Shaki, the ethnographic elements of the period, the Shaki dialect, as well as revealing the Armenian character. The speaker also said that in writing the works of R. Efendiyev, the great Azerbaijani dramatist M.F. Akhundzade was taken as an example and was inspired by him.
Zemina Rasulova, researcher of Sheki "Yukhari Bash" National Historical Architectural Reserve, spoke about the modern condition of the monuments in her report entitled "The modern condition of Sheki monuments, which Rashid Bey Efendiyev calls masterpieces-antiques", and emphasized that the author himself was their first custodian. He noted that Sheki Khan’s Palace was renovated with the support of the World Bank as a result of the influence and efforts of the national leader H. Aliyev.
At the end of the event, a film dedicated to the outstanding educator was viewed and R. Efendiyev's home museum was visited.