May 16, 2023 | 12:00
15 may 2023-cü il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Şəki Yuxarıbaş Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun birgə təşkilatçılığı ilə Şəki Dövlət Regional Kollecində görkəmli dini-ictimai xadim, təfsirçi alim Axund Hacı Şeyx Fərəcullah Pişnamazzadəyə həsr olunmuş “Alimlər Peyğəmbərlərin varisləridir” adlı elmi-praktik konfrans keçirilib. Konfransı giriş sözü ilə açan Şəki Yuxarıbaş Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun direktoru Məmməd Əhmədov elmi-praktik konfransın işinə uğurlar arzulayıb. O, çoxsaylı tarixi abidələri, şəhərsalma mədəniyyəti və sənətkarlığı ilə seçilən Şəki şəhərinin unikal insanları, görkəmli ziyalıları və din xadimləri ilə də məşhur olduğuna diqqət çəkib.
AMEA-nın Şəki REM-nin elmi katibi Elşən Abdurahmanov giriş sözündə konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, tədbirin təşkilində zəhməti olan şəxslərə Şəki REM-in rəhbərliyi adından səmimi təşəkkürlərini çatdırıb. O, nitqində XX əsrin əvvəllərində Azərbaycandakı ictimai-siyasi vəziyyətdən, Çar Rusiyasının yeritdiyi müstəmləkə siyasəti şəraitində milli burjuaziyanın, ziyalıların, tərəqqipərvər din xadimlərinin mütərəqqi fəaliyyətindən, maarifçilik hərəkatından, çarizmin milli və dini təxribatları, həmçinin erməni qırğınları zamanı vətənpərvər ziyalıların bu istiqamətdə Pişnamazzadənin fəaliyyətini şərtləndirən amillərdən danışıb.
Şəki REM-in aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Kamil Adışirinov “XX əsrin əvvəllərində Şəki ədəbi mühiti” mövzusunda çıxış edib. Şəki ədəbi mühitinin məxsusi cəhətləri, görkəmli nümayəndələri, indiyədək Azərbaycan ədəbiyyatında, mədəni mühitində tədqiqatdan kənarda qalan məsələləri şərh edib, F.Pişnamazzadənin ictimai-mədəni mühitin formalaşmasındakı rolunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şəki REM-in əməkdaşı, Xan məscidinin imam-naibi Habil Xəlilov “Pişnamazzadənin irsi milli-mənəvi sərvətimizdir” mövzusunda çıxış edib. H.Xəlilov çıxışında XX əsrdə Şəki şəhərində fəaliyyət göstərən məscidlər və mədrəsələr haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, çarizmin apardığı milli-müstəmləkə siyasətinin tərkib hissələrindən biri də sünni-şiə məsələsini şişirtməklə xalqı qarşı-qarşıya qoymaq idi. Lakin Axund F.Pişnamazzadə və Müfti Nurməmməd əfəndinin səyləri nəticəsində bu təxribatların aradan qaldırıldığını vurğulayıb. Pişnamazzadənin xalqın maariflənməsi istiqamətindəki mühüm rolundan, dini elmlərlə yanaşı, dünyəvi elmlərə də sahib olmasından, həmçinin onun dini fəaliyyətində tolerantlığın diqqət mərkəzində saxlanıldığından bəhs olunub.
Şəki-Oğuz bölgəsinin qazısı Kamran əfəndi öz çıxışında dini və dünyəvi elmlərin vəhdətinin şəxsiyyətin formalaşmasındakı rolundan bəhs edib və bu keyfiyyətin Pişnamazzadə həzrətlərində özünü ehtiva etdiyini vurğulayıb. O, Pişnamazzadə dövrünün mütəfəkkir maarifçi şəxsiyyətləri ilə olan ünsiyyətindən, əlaqələrindən danışıb. Natiq onu da əlavə edib ki, istər din, istərsə də elm adamlarının əsas vəzifəsi əqidəsinə, milli-mənəvi dəyərlərinə sadiq qalmaq, öz fəaliyyətlərini zəngin tarixi, dini, milli kökümüz üzərində qurmaqdır.
Şəki Yuxarıbaş Milli Tarix Memarlıq Qoruğunun elmi işçisi Zəminə Rəsulova “İmaməli məscidinin memari quruluşuna bir nəzər” adlı məruzəsində Şəkinin dini-memarlıq abidələri haqqında ümumi məlumat verərək, bu abidələr içərisində İmaməli məscidinin özünəməxsus yer aldığını qeyd edib. Məscidin Pişnamazzadələr nəslinin nümayəndələri tərəfindən inşa edilməsi, məscid həyətində dəfn edilən həmin nəslin nümayəndələrinin məzarları, məscidin daxili və xarici interyeri, abidənin 1994-cü ildə YUNESCO-nun mədəni irsinə daxil edilməsi haqqında məlumat verib.
Tədbirin sonunda Axund Fərəcullah Pişnamazzadə ilə bağlı onun nəslinin nümayəndələrindən əldə edilən videoçarxa baxış keçirilib.

May 16, 2023 | 12:00
On May 15, 2023, a scientific-practical conference was held with the organization of Sheki Regional Scientific Center of ANAS and Sheki Yukhari bash National Historical and Architectural Reserve, a scientific exhibition dedicated to the outstanding religious and public figure, exegete scientist Akhund Haji Sheikh Farajullah Pishnamazzade at Sheki State Regional College. Mammad Ahmadov, director of Sheki Yukharibash National Historical Architectural Reserve opened the conference with his opening speech, wished success to the work of the scientific-practical conference. He pointed out that the city of Sheki, distinguished by its numerous historical monuments, urban planning culture and craftsmanship, is also famous for its unique people, prominent intellectuals and religious figures.
Elshan Abdurahmanov, scientific secretary of Sheki RSC of ANAS, greeted the conference participants in his opening speech and expressed his sincere thanks on behalf of the management of Sheki RSC to those who worked hard in organizing the event. In his speech, he spoke about the socio-political situation in Azerbaijan at the beginning of the 20th century, the progressive activities of the national bourgeoisie, intellectuals, progressive religious figures, the enlightenment movement, the national and religious provocations of tsarism, as well as the factors that determined the activity of Pishnamazzadeh in this direction during the Armenian massacres.
Kamil Adishirinov, the leading researcher of Sheki RSC, PhD in Philology, docent, spoke on the topic "Sheki literary environment at the beginning of the 20th century". He commented on the specific aspects of the literary environment of Shaki prominent representatives, issues that have been left out of research in Azerbaijan's literature and cultural environment, and drew attention to the role of F. Pishnamazzade in the formation of the social and cultural environment.
Then Habil Khalilov, an employee of Sheki RSC, imam-vicegerent of the Khan mosque, spoke on the topic "The heritage of Pishnamazzade is our national and spiritual wealth". In his speech, H. Khalilov gave information about the mosques and madrasahs operating in the city of Sheki in the 20th century. He noted that one of the components of the national-colonial policy carried out by tsarism was to exaggerate the Sunni-Shia issue and put the people against each other. However, Akhund stressed that these provocations were eliminated as a result of the efforts of F. Pishnamazzade and Mufti Nurmammad Effendi. It was mentioned about the important role of Pishnamazzade in the direction of the education of the people, the fact that he has secular sciences as well as religious sciences, and tolerance is the focus of his religious activity.
In his speech, Kamran Efendi, the confessor of Sheki-Oghuz region, spoke about the role of the unity of religious and secular sciences in the formation of personality and emphasized that this quality is contained in his Holiness Pishnamazzade. He spoke about his communication and relations with intellectual intellectuals of Pishnamazzade period. The speaker added that the main task of religious and scientific people is to stay true to their beliefs, national and moral values, and base their activities on our rich historical, religious and national roots.
Zemina Rasulova, the researcher of Sheki Yukharibash National Historical Architectural Reserve, gave general information about the religious and architectural monuments of Sheki in her report entitled "A look at the architectural structure of the Imamali Mosque" and noted that the Imamali Mosque occupies a special place among these monuments. She informed about the construction of the mosque by the representatives of the Pishnamazzade generation, the graves of the representatives of that generation buried in the mosque courtyard, the interior and exterior of the mosque, and the inclusion of the monument in the cultural heritage of UNESCO in 1994.
At the end of the event, a video about Akhund Farajullah Pishnamazzade obtained from representatives of his descendants was viewed.