31 mart tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Akt zalında “Elmi müəssisələrdə əməli yazı nümunələrinin Azərbaycan ədəbi dil normalarına və üslub xüsusiyyətlərinə uyğun tərtib və tətbiq edilməsi” adlı təlim keçirilib
Mart 31, 2023 | 11:00
31 mart tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Akt zalında “Elmi müəssisələrdə əməli yazı nümunələrinin Azərbaycan ədəbi dil normalarına və üslub xüsusiyyətlərinə uyğun tərtib və tətbiq edilməsi” adlı təlim keçirilib. Təlim Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2013-cü il 9 aprel tarixli 2837 №-li Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı”nın 6.2.3. bəndinə və Şəki şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısının Aparatından daxil olan 26.01.2023-cü il tarixli 5-7/2-5/150/2003 №-li məktuba müvafiq olaraq təşkil edilib. Təlimdə Şəki REM-in elmi heyəti, ADPU-nun Şəki filialının müəllim və tələbələri iştirak ediblər. Şəki REM-nin baş elmi işçisi, ped.elmləri doktoru, prof. F.İbrahimov təlimi giriş sözü ilə açaraq, onun mahiyyəti, təşkil edilməsindəki məqsəd barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, onun inkişaf etdirilməsi, ədəbi dil normaları və üslub xüsusiyyətlərinə uyğun şəkildə işlədilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Natiq dilin qorunmasını milli varlığımızın, milli kimliyimizin, milli qürurun qorunması kimi ifadə edib.
Şəki REM-in “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Reyhan Mənəfova qeyd olunan mövzu üzrə iştirakçılara təlim keçib. O, ilk olaraq Azərbaycan dilinin keçdiyi tarixi inkişaf dövrü, dilimizin işlənmə arealı, Azərbaycan ədəbiyyatında dilimizin gözəlliyinin təqdim edilməsi mərhələləri barədə dinləyiciləri məlumatlandırıb. Azərbaycanda mövcud olan dövlətlərin dilin inkişafındakı xidmətləri qeyd olunub. Təlim prosesi zamanı Azərbaycan ədəbi dilinin normaları, dilin üslub xüsusiyyətləri geniş şərh edilib. Elmi, elmi-publisistik və kütləvi informasiya vasitələri üçün hazırlanan yazıların tərtib qaydaları, Azərbaycan ədəbi dilinin normalarına əməl edilməsində diqqət yetirilməli məqamlar vurğulanıb. Təlimçi həmçinin, Azərbaycan ədəbi dilinin əməli yazı nümunələri haqqında da ətraflı məlumat verib.
Elmi Mərkəzin elmi katibi E.Abdurahmanov təlimdə bəhs olunan mövzu ətrafında çıxış edərək, Azərbaycanda tarixən dilin inkişafına mane olan proseslər, dilimizin keçdiyi keşməkeşli yol, dilin qorunması və inkişafında ziyalıların, siyasi və ictimai xadimlərin rolu haqqında bəhs edib. Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin dövlət səviyyəsində qəbul edilməsi və işlədilməsi uğrunda mübarizəsinə diqqət çəkib.
Təlim iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. İştirakçılar təlimin təşkilatçılarına və təlimçiyə öz təşəkkürlərini bildiriblər, belə təlimlərin davamlı olmasını arzulayıblar.

Mar 31, 2023 | 11:00
On March 31, in the assembly hall of Sheki Regional Scientific Center of ANAS, a training called "Compilation and application of practical writing samples in scientific institutions in accordance with Azerbaijani literary language norms and stylistic features." was held. The training 6.2.3 of the "State Program on the use of the Azerbaijani language in accordance with the requirements of the time and the development of linguistics in the country" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated April 9, 2013 No. 2837. was organized according to paragraph 5-7/2-5/150/2003 dated 26.01.2023 received from the Office of the Head of Sheki City Executive Power. The scientific staff of Sheki RSC, teachers and students of the Sheki branch of ASPU participated in the training. Senior researcher, doctor of pedagogic sciences of Sheki RSC, prof. F.Ibrahimov opened the training with an introduction and informed about its essence and the purpose of its organization. He noted that it is important to protect the purity of the Azerbaijani language, to develop it, to use it in accordance with literary language norms and stylistic features. The speaker expressed the protection of the language as the protection of our national existence, national identity, and national pride.
Reyhan Manafova, researcher of the "Historical heritage and ethnography" department of Sheki RSC, trained the participants on the mentioned topic. First, he informed the audience about the historical development period of the Azerbaijani language, the development area of our language, the stages of presenting the beauty of our language in Azerbaijani literature. The services of the existing states in Azerbaijan in the development of the language have been mentioned. During the training process, the norms of the literary language of Azerbaijan, the stylistic features of the language were explained in detail. The rules of writing articles prepared for scientific, scientific-journalistic and mass media, points to be paid attention to in compliance with the norms of the literary language of Azerbaijan were emphasized. The trainer also gave detailed information about practical writing examples of Azerbaijani literary language.
- Abdurahmanov, scientific secretary of the Scientific Center, gave a speech on the topic discussed in the training and talked about the processes that historically hinder the development of the language in Azerbaijan, the turbulent path our language has taken, the role of intellectuals, political and public figures in the protection and development of the language. He drew attention to the great leader Heydar Aliyev's struggle for the acceptance and use of the Azerbaijani language at the state level.
The training was received with interest by the participants. The participants expressed their gratitude to the organizers of the training and the trainer, and wished that such trainings would continue.