Şəki REM-in növbəti Elmi Şura yığıncağı keçirilib
AMEA-nın Şəki REM-nin 2022-ci il üzrə Hesabatının müzakirəsinə həsr olunan Elmi Şura yığıncağı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayevin iştirakı ilə keçirilib. İclası AMEA-nın Şəki REM-nin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü açaraq gündəlikdəki məsələlərlə iştirakçıları tanış edib. Gündəlik səsə qoyulub və qəbul edilib. O, bildirib ki, 2022-ci hesabat ilində Şəki REM-də “Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiya”ya müvafiq olaraq Azərbaycanın şimal-qərb regionunun problemləri: folkloru və el sənətləri, tarixi və etnoqrafiyası, ipəkciliyin inkişafı, landşafşünaslıq və ekoloji coğrafiyası, ekoloji biofizikası, bitkilərin biokimyası, bitkilərin genofondu və biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi üzrə 6 istiqamətdə, 8 mövzu və bu mövzular daxilində 15 elmi-tədqiqat işi aparılıb. Qeyd edilib ki, 2022-ci ilin elmi-tədqiqat planında nəzərdə tutulan bütün işlər AMEA-nın Şəki REM-nin əməkdaşları tərəfindən yerinə yetirilib.
2022-ci ildə Şəki REM-in əməkdaşları 24 beynəlxalq, 1 respublika əhəmiyyətli elmi konfransda iştirak edib, 25 konfrans materialı, o cümlədən 16 tezis nəşr olunub. Şəki REM əməkdaşlarının 34-i xarici, o cümlədən 20-si İngiltərə, Fransa, Polşa, Koreya, Türkiyə, Qazaxıstan, Rusiya kimi ölkələrin beynəlxalq indeksli elmmetrik bazalarına daxil olan jurnallarda olmaqla, ümumilikdə 42 elmi məqaləsi çap olunub. 9 məqalənin SCOPUS, 4 məqalənin WEB OF SCİENCE bazalarına daxil olduğu haqda məlumat verilib. 2022-ci ildə Şəki REM-in əməkdaşlarının məqalələrinə 17 istinad olub, 2 dərslik -kitab, 3 fənn proqramı, 2 dərs vəsaiti nəşr edilib.
Şəki REM-nin direktoru, kadrların hazırlanması istiqamətindəki fəaliyyətdən bəhs edərək, 2022-ci ildə Şəki REM-in 1 əməkdaşının fəlsəfə doktorluq dissertasiyası müdafiə etdiyini, 3 əməkdaşın doktorluq və 10 əməkdaşın isə fəlsəfə doktorluğu proqramı üzrə AMEA-nın və Azərbaycan Respublikası ETN-nin müxtəlif institutlarında tədqiqatları davam etdirdiyini bildirib, elmi-texniki əməkdaşlığa dair müqavilə əsasında 10 xarici ölkə ilə əməkdaşlıq edildiyini vurğulayıb.
Sonra Elmi katib Elşən Abdurahmanov AMEA-nın Şəki REM-nin 2022-ci il üçün elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatla yığıncaq iştirakçılarını tanış edib. Müzakirələr aparıldıqdan sonra, tədqiqatların mövzu proqramlarına uyğun şəkildə yerinə yetirildiyi qəbul edilib. Hesabatın elmi və struktur baxımdan qənaətbəxş şəkildə tərtib olunduğu və AMEA rəhbərliyinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
Sonra gündəlikdəki digər məsələ-Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2023-cü ili “Heydər Əliyev İli” elan etməsi haqqında 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrasına dair AMEA Rəyasət Heyətinin 30 sentyabr 2022-ci il 18/1 saylı qərarına əsasən Şəki REM tərəfindən hazırlanan “Tədbirlər Planı” barədə Sənədlərlə iş şöbəsinin rəhbəri N.Abdurahmanov məlumat verib. O bildirib ki, “Tədbirlər Planı” 13 bənddən ibarətdir və həmin bəndlərə əsasən Şəki REM əməkdaşlarının 2023-cü il ərzində Şimal-qərb bölgəsində Ulu Öndərin çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bağlı konfrans, seminar, dəyirmi masa və digər elmi, elmi-təşkilatı fəaliyyətin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Daha sonra, Şəki REM-nin “Elmi-texniki informasiya” şöbəsinin rəhbəri G.Musayeva və “Mühasibatlıq” şöbəsinin baş mühasibatçısı U.Süleymanovun 2022-ci il üzrə hesabatları dinlənilib. Hesabatlara müəyyən əlavə və düzəlişlər edilərək, Şəki REM-in ümumi hesabatına daxil edilməsinə qərar verilib. Yığıncağın sonunda cari məsələlər müzakirə olunub və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Radiasiya Problemləri İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İslam Mustafayev Elmi Şura iclasında müzakirə edilən məsələrə, cari hesabata və onların fonunda Elmi Mərkəzin multidissiplinar xarakterli fəaliyyətinə münasibətini bildirərək qeyd edib ki, hesabat ilində həyata keçirilən elmi tədqiqat işlərinin əhəmiyyəti, prioritet istiqamətləri əldə edilən nəticələrin elmtutumluğu diqqət çəkir. O, kiçik bir kollektivin dünyanı narahat edən qlobal problemlərdən olan səhralaşma, iqlim dəyişikliyi, ərzaq çatışmazlığı və s. bu kimi məsələlər üzrə regional tədqiqatlar aparmasını təqdirəlayiq hal hesab edib. Şəki REM-in müvafiq şöbələri üzrə dərman bitlikərinin, o cümlədən onların biokimyəvi tərkibinin, bitki genofondunun, biomüxtəlifliyin, regionda ekoloji vəziyyətin, landşaft məsələlərinin, tarixi, mədəni və mənəvi irsin, folklorun, multikultural dəyərlərin öyrənilməsi, həmçinin, tut və vəhşi ipəkqurdunun toxum bazasının mühafizəsi və öyrənilməsi istiqamətindəki işlərə yüksək qiymət verib. Alim-mütəxəssis eyni zamanda, elmi-tədqiqatlar zamanı monitorinqlərin artırılmasının, yeni patentlərin əldə edilməsinin, beynəlxalq indeksli jurnallarda məqalələrin nəşrinə diqqətin artırılmasının zəruriliyini nəzərə çatdırıb. Professor İ.Mustafayev elmi-tədqiqatların növbəti illərdə də uğurla davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.

Dec 09, 2022 | 12:00
The meeting of the Scientific Council devoted to the discussion of 2022 Report of Sheki RSC of ANAS was held with the participation of Professor Islam Mustafayev, director of the Institute of Radiation Problems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, corresponding member of ANAS. The meeting was opened by Yusif Şukurlu, director of Shaki RSC of ANAS, doctor of philosophy in physics, associate professor, and introduced the participants to the issues on the agenda. The agenda was voted on and adopted. He said that in the reporting year of 2022, in accordance with the "National Strategy for the Development of Science", the problems of the northwestern region of Azerbaijan: folklore and handicrafts, history and ethnography, development of sericulture, landscape science and ecological geography, ecological biophysics , biochemistry of plants, study of gene fund and biodiversity of plants in 6 directions, 8 topics and 15 scientific-research works were conducted within these topics. It was noted that all the works envisaged in 2022 scientific research plan were carried out by the employees of Sheki RSC of ANAS.
In 2022, the employees of Shaki RSC participated in 24 international and 1 national scientific conferences, 25 conference materials, including 16 theses, were published. A total of 42 scientific articles have been published by Sheki RSC employees, 34 of them foreign, including 20 in journals included in international indexed scientific bases of countries such as England, France, Poland, Korea, Turkey, Kazakhstan, Russia. It was reported that 9 articles were included in SCOPUS and 4 articles in WEB OF SCIENCE databases. In 2022, there were 17 references to the articles of Sheki RSC employees, 2 textbooks, 3 subject programs, and 2 teaching aids were published.
The director of Sheki RSC, talking about the activities in the direction of personnel training, said that in 2022, 1 employee of Sheki RSC defended his doctoral dissertation, and 3 employees received a doctorate and 10 employees received a doctorate in various programs of ANAS and ETN of the Republic of Azerbaijan. He said that he is continuing research in his institutes and emphasized that he is cooperating with 10 foreign countries based on the agreement on scientific and technical cooperation.
Then Scientific Secretary Elshan Abdurahmanov introduced the meeting participants with the report on scientific and scientific-organizational activities of Sheki RSC of ANAS for 2022. After discussions, it was agreed that the studies were carried out in accordance with the subject programmes. It was decided that the report was drawn up satisfactorily from the scientific and structural point of view and submitted to the ANAS management.
Then, the other issue on the agenda is the implementation of the Order dated September 29, 2022 of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev declaring 2023 the "Year of Heydar Aliyev", according to the decision No. 18/1 of the Presidium of ANAS of September 30, 2022, Sheki RSC , head of the Department of Documents N. Abdurahmanov informed about the "Plan of Actions" . He said that the "Plan of Events" consists of 13 items, and based on those items, it is planned to hold a conference, seminar, round table and other scientific, scientific-organizational activities related to the multifaceted activities of the Great Leader in the Northwest region of Sheki RSCemployees in 2023.
Later, reports of the head of the "Scientific and technical information" department of Sheki RSC G. Musayeva, and the chief accountant of the "Accounting" department U. Suleymanov were heard. It was decided to include them to the general report of Sheki RSC after making certain additions and corrections to the reports. At the end of the meeting, current issues were discussed and relevant decisions were made.
Director of the Institute of Radiation Problems, Corresponding Member of ANAS, Professor Islam Mustafayev expressed his attitude to the issues discussed at the meeting of the Scientific Council, the current report and the multidisciplinary activity of the Scientific Center in their background, and noted that the importance of the scientific research works carried out in the reporting year, the priority directions achieved the scientific capacity of the results is noteworthy. It is a small group of global problems that concern the world, such as desertification, climate change, food shortage, etc. considered it commendable to conduct regional research on such issues. The study of medicinal plants in relevant departments of Sheki RSC, including their biochemical composition, plant gene pool, biodiversity, ecological situation in the region, landscape issues, historical, cultural and spiritual heritage, folklore, multicultural values, as well as protection of the seed base of mulberry and wild silkworm and highly appreciated the work in the direction of learning. At the same time, the scientist-expert noted the need to increase monitoring during scientific research, obtain new patents, and pay more attention to the publication of articles in international indexed journals. Professor I. Mustafayev expressed his belief that scientific researches will be successfully continued in the coming years.