AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin kollektivi Milli məclisin deputatı Əli Məsimlinin elm və təhsil sahəsindəki təkliflərini dəstəkləyir
Okt 04, 2022 | 11:00
AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin kollektivi Milli məclisin deputatı Əli Məsimlinin təkliflərini və onun qeyd etdiyi problemlərin təxirəsalınmadan gerçəkləşməsi istiqamətində, dövlət səviyyəsində, real addımların atılmasının vacibliyini hərtərəfli dəstəkləyir.
Müstəqil Azərbaycan iqtisadi, sosial, siyasi və mədəni inkişafının tarixi dönüş mərhələsində həyata keçirilən məqsədyönlü sosial-iqtisadi islahatlar milli iqtisadiyyatın güclənməsini və müasirləşməsini zəminində müstəqil və suveren Azərbaycan dövlətinin 2021‒2030-cu illəri əhatə edən strateji mərhələyə daxil olması ilə əlaqədar “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edilməsi haqqında AR Prezidentinin 02 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”-də qeyd olunmuş: 1. Qabaqcıl beynəlxalq təşkilatlar və ixtisaslaşmış məsləhətçi şirkətlərlə səmərəli əməkdaşlığın həyata keçirilməsini və 2. Aidiyyəti dövlət orqanlarının (qurumlarının), elmi təşkilatların, mütəxəssislərin və vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının cəlb olunmasınının əhəmiyyətini və vacibliyini nəzərə alaraq, AMEA-nın Şəki REM-nin kollektivi 2022-2030-cu illərdə “Elmin Dayanıqlı  inkişafı üzrə Milli strategiya” nın hazırlanmasına dair AMEA-nın Şəki REM-i tərəfindən - Elmin dayanıqlı inkişafının təmin olunmasında aparıcı rol oynayan elmşünaslığın inkişafına; Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasına; Elmin kumulyativ qanunlarla inkişafının təmin olunmasına və Elmdə aparıcı rol oynamağa qadir olan alimlərin və mütəxəssislərin hazırlanmasına nail olunmasına, Elm və təhsilin texnologiyaların vahid idarə olunması sisteminin formalaşdırılmasına, Elmi tədqiqqatların IV Sənaye inqilabının çağırışlarına  uyğun olmasına dair aidiyyatı olan dövlət qurumlarına və AMEA RH-nin Elmi-təşkilat idarəsinə təkliflər göndərilmişdir və öz işlərini də bu istiqamətlərdə qurur.
Millət vəkili Əli Məsimlinin də təklif etdiyi kimi, - Prioritetlərin icra edilməsində əhəmiyyətli problemlərdən biri də nəticələrin tətbiqinə dair yeni strategiyaların hazırlanması bu sahəyə vəsaitin cəlb edilməsi aktualığı mühüm məsələdir. Belə ki, əldə olunmuş ixtiraların tətbiqi və patentlərin kommersiyalaşmasına təkan verməklə yanaşı, elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin praqmatikliyinin təmin olunmasına xidmət edən, həm də innovativ ixtiraların tətbiqi sayəsində ölkədə əhalinin ərzaq və tibb məhsullarına olan artan tələbatın ödənilməsinə, ölkənin bu məhsullarının idxal edilməsi üşün sərf etdiyi xarici valyutanın ölkədə qalmasına, əlavə olaraq, həmin məhsulların ixrac edilməsinə keçilməsi ölkəyə əlavə valyutanın daxil edilməsinə imkan yaradacaqdır.

Oct 04, 2022 | 11:00
The collective of Sheki Regional Scientific Center of ANAS fully supports the proposals of the deputy of the National Assembly, Ali Masimli, and the importance of taking real steps at the state level in the direction of the immediate realization of the problems mentioned by him.
"Azerbaijan 2030: Social - "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 2, 2021 on the approval of "National Priorities for Economic Development" stated: 1. Effective cooperation with advanced international organizations and specialized consulting companies taking into account the importance and importance of the implementation of cooperation and 2. the involvement of relevant state bodies (institutions), scientific organizations, specialists and civil society institutions, the collective of the Sheki RSCof ANAS in 2022-2030 "National strategy for the sustainable development of science ” pleasure by the Sheki RSC of ANAS on development - to the development of science, which plays a leading role in ensuring the sustainable development of science; integration of Azerbaijani science into world science; To ensure the development of science with cumulative laws and to achieve the training of scientists and specialists who are capable of playing a leading role in science, to the formation of a unified management system of science and education technologies, to the state institutions that are relevant to the challenges of the IV Industrial revolution, and to the Scientific- suggestions have been sent to the management of the organization and they are building their work in these directions.
As the national lawyer Ali Masimli suggested, - One of the important problems in the implementation of the priorities is the preparation of new strategies for the implementation of the results, and the urgency of attracting funds to this field is an important issue. Thus, in addition to promoting the commercialization of inventions and patents, which serve to ensure the pragmatism of the results of scientific research, and due to the application of innovative inventions, the country's increased demand for food and medical products is met, and the country spends on importing these products, keeping the currency in the country and, in addition, switching to exporting those products will allow the country to enter additional currency.