“Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin əməkdaşları folklor ekspedisiyalarını davam etdirirlər
18.05.2022-ci il tarixində AMEA-nın Şəki REM-in “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin müdiri İradə Yusifova və şöbənin əməkdaşları kiçik elmi işçi Tural Adışirinov, laborant Adışirin Xəlilov Şəki rayonunun Qırxbulaq və Köbər Zəyzid kəndlərində folklor ekspedisiyasında olmuşlar.
Ekspedisiya üzvləri Qırxbulaq kənd tam orta məktəbinin direktoru Araz İsmayılov, kənd ağsaqqalı Lətif Lətifov, kəndin folklor klubunun müdiri Yusif Lətifovla söhbətlər aparmış, kəndin folkloru, mədəniyyəti, kənddə yaşadılan el sənətləri haqqında məlumatlar toplamış, kəndin tarixi adı və  onunla bağlı rəvayətlər qeydə almışlar.
Əməkdaşlarımız  daha sonra Köbər Zəyzid kəndinə səfər etmiş və  kənd orta məktəbinin direktoru Ramil Paşazadə, kəndin ən qocaman sakini 90 yaşlı xalçaçı Güldəstə Şıxəliyeva, ağsaqqalları Rasim Kərimov və Qüdrət Seydimovla kəndin adət-ənənələri, qədim məşğuliyyətlərindən olan çəltikçilik, xalçaçılığın sirləri, həmçinin kənddə yaşadılan folklor nümunələri haqqında maraqlı söhbətlər aparmış və dəyərli məlumatlar qeydə alınmışdır.

May 19, 2022 | 12:00
On May 18, 2022, head of the department of “Folklore and Folk Arts” of Sheki REM of ANAS Irada Yusifova and employees of the department- junior scientific researcher Tural Adishirinov, laboratory assistant Adishirin Khalilov visited folklore expedition in Girkhbulag and Kober Zayzid villages of Sheki region.
The members of the expedition talked to the director of Girkhbulag village high school Araz Ismayilov, the oldest resident of the village Latif Latifov, the director of the village folklore club Yusif Latifov and collected information about the village folklore, culture, folk arts, recorded the historical name of the village and related legends.
Then our employees visited the village of Kober Zayzid and met with the director of the village secondary school Ramil Pashazade, the oldest resident of the village 90-year-old carpet weaver Guldesta Shikhaliyeva, elders Rasim Karimov and Gudrat Seydimov and spoke about the traditions of the village, paddy growing, the mystery of carpet weaver and had interesting conversations and valuable information.