Fev 28, 2022 | 12:00
AMEA-nın Şəki REM əməkdaşlarının “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsinin müalicəvi və təsərrüfat əhəmiyyətli bitkiləri” adlı kitabı nəşr olunaraq elmi ictimaiyyətə və geniş oxucu kütləsinə təqdim olunmuşdur.
Kitabın müəllifləri AMEA-nın REM-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhadə Əzizov, “Bitkilərin biomüxtəlifliyi və genefondu” şöbəsinin sabiq müdiri Coşqun Məmmədov, “Ekoloji biofizika” şöbəsinin rəhbər əvəzi Yevgeniya Bəkirovadırlar.
Kitabın nəşrə hazırlanması üzrə fəaliyyətlərə bilavasitə AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvi Zeynal Əkpərovun tövsiyyəsi ilə 2012-ci ildən biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əziziovun rəhbərliyi ilə başlanan tədqiqat işləri digər müəlliflərin C.Məmmədov və Y.Bəkirovanın eyni zamanda Şəki Regional Elmi Mərkəzin “Landşaftşünaslıq” şöbəsinin müdiri, geol.min.üzrə PhD. Hüseyn Mustafabəyli, “Ekoloji coğrafiya” şöbəsinin elmi işçisi Aygün İsmayılova, “Bitkilərin geokimyası” şöbəsinin müdiri biol.üzrə PhD, dosent Zərbala Xəlilovun yaxından iştirakları ilə davam etdirilmiş nəticələr kitab şəklində 2020-ci ildə nəşr olunması üçün hazırlanmışdır.
Kitabın nəşrə hazırlanmasını zərüri edən amil “Azərbaycan Respublikasında Biomüxtəlifliyin qorunmasına dair Dövlət Proqramı” və AMEA Rəyasət Heyətinin buna müvafiq olaraq qəbul etdiyi “Biomüxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsi”nə dair qərarının icrası ilə əlaqədar Şəki REM-nin alim və mütəxəssislərinin töfhəsini təqdim etməkdən ibarətdir.
2015-ci ildən başlayaraq işçi qrupu tərəfindən şimal-qərb bölgəsindən Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz və Qəbələ rayonlarının düzənlik, aşağı, orta və yuxarı dağ qurşaqları ərazilərində intensiv olaraq rekoqnostik tədqiqat və bioaraşdırma işləri yerinə yetirilmiş, regionda təbii arealda yabanı halda yetişən 223 dərman bitkisi aşkar edilmiş və onlar müvafiq olaraq üç qrupda təsnif olunmuşlar.
Bitkiləri beynəlxalq təsnifata uyğun olaraq effektiv qrupda biokimyəvi tərkibi və farmokoloji xüsusiyyətləri və geniş yayılmış 84 bitki, ikinci perspektiv qrupda biokomyəvi tərkibi və farmokoloji xüsusiyyətləri az öyrənilmiş, ehtiyatı az olan 62 bitki, üçüncü potensial qrupda biokimyəvi və farmokoloji xüsusiyyətləri öyrənilməmiş, əlçatmaz və ehtiyatı məhdud olan 77 bitki təsnif olunmuşdur.
Hər bir qrupda təsnif olunmuş bitkilərin çiçəklənmə və meyvələrinin yetişmə dövründə fotoşəkilləri, onların hansı fəsiləyə, cinsə və növə aid olduqlarına dair latın və Azərbaycan dilində adları, hər bitkinin biologiyası, ekologiyasına dair aşkar edildiyi ərazinin koordinatları və dəniz səviyyəsindən hündürlük göstəriciləri, bitkinin kimyəvi tərkibi, müalicəvi xassələri və istifadə olunma sahələrinə dair geniş və müfəssəl məlumatlar verilmişdir.
Son dərəcə zəngin bitki biomüxtəlifliyinə malik şimal-qərb bölgəsində son 40 ildə oxşar tədqiqatların, xüsusən də dərman bitkilərinin biomüxtəlifliyinin öyrənilməsi işlərini yerinə yetirilmədiyini nəzərə alaraq deyə bilərik ki, təqdim olunan əsər yüksək dəyərə və elmi tutuma malikdir.
Əsərin elmi əhəmiyyətliyini şərtləndirən amillərdən biri də ondan ibarətdir ki, müəlliflər tərəfindən ilk dəfə olaraq müalicəvi bitkilərin beynəlxalq standartlara müvafiq olaraq təsnifatı aparılmış müvafiq bir çox bitkilərin kimyəvi və biokimyəvi tərkibinə dair məlumatlar bilmələrində isə ayrı-ayrı xəstəliklərin müalicə və profilaktikasında istifadəsinə icazə verilən dərman bitkilərinin siyahısı verilmiş, kimyəvi və biokimyəvi tərkibi farmokoloji xüsusiyyətləri ümumiyyətlə öyrənilməmiş bitkilər xüsusi bölmədə verilmiş, ehtiyatı tükənməkdə, məhv olmaq təhlükəsi altında olan bitkilər ayırd edilmiş və AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə nəşrə hazırlanan “Qırmızı kitaba” daxil edilməsi təklif olunan bitkilər ayrıca qeyd olunmuşdur.
Kitabın elmi redaktoru və ön söz müəllifi AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, texniki redaktoru AMEA Şəki REM-nin “Folklorşünaslıq və El sənətləri” şöbəsinin sabiq müdiri Pakizə Əliyeva, rəy verənlər AMEA Dendrologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini biologiya elmləri doktoru, dosent Z.Məmmədova, AMEA Şəki REM-in “Bitkilərin biokimyası” şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə PhD., dosent Z.Xəlilov, AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Şəki TDM-nin sabiq müdiri Ş.Məmmədovdur. Kitabın nəşrə hazırlanması, onun tərtibatı zamanı bitkilərin təsnifatı və məlumatların sistemləşdirilməsində verdiyi məsləhət və tövsiyyələrə görə elmi redaktor Tofiq Məmmədova və AMEA Şəki REM-nin baş elmi işçisi, ADPU-nun “Təbiət elmləri kafedrasının müdiri, professor Firədun İbrahimova müəlliflər öz minnətdarlıqlarını bildirirlər.
Kitabın bölmələr üzrə yığılması, fotoşəkillərin və məlumatların yerləşdirilməsi, mətnlərin yığılması, komputer-dizayner işlərinin yerinə yetirilməsində və nəşrə hazırlanmasında Şəki REM-nin əməkdaşları Aynur Mustafayeva və Namiq Abdurahmanov yaxından iştirak etmişlər.
Kitabın nəşr edilməsində göstərdiyi diqqət və qayğıya görə müəlliflər Şəki REM-in direktoru fiz.üzrə PhD, dosent Yusif Şükürlüyə, baş mühasib Uğur Süleymanova, AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru, fil.üzrə PhD. Səbuhi Qəhrəmanova dərin minnətdarlıqlarını bildirirlər.
Təqdim olunan kitab regionun, həm də ölkənin elmi ictimaiyyəti üçün dəyərli tədqiqat əsəri olmaqla yanaşı, eyni zamanda həkimlər, fitoterapevtlər, bilogiya, tibb, farmakoqnoziya və farmokologiya üzrə təhsil alan tələbələr üçün dərs vəsaiti, həmçinin sadə peşə adamları üçün məlumat mənbəyi kimi əhəmiyyətlidir.

Feb 28, 2022 | 12:00
The book of the employees of ANAS Sheki RSC “Medicinal and economic plants of the north-western region of Azerbaijan” was published and presented to the scientific community and the general public.
The authors of the book are Farhad Azizov, deputy director for scientific affairs of ANAS, Doctor of Philosophy on Biology, Joshgun Mammadov, former head of “Biodiversity of Plant and Gene Fund” department and Yevgeniya Bakirova, head of the Department of “Ecological Biophysics”.
The research work started in 2012 on the recommendation of the director of the Institute of Genetic Resources of ANAS, corresponding member of ANAS Zeynal Akparov under the guidance of Doctor of Philosophy on Biology Farhad Aziziov by other authors J.Mammadov and Y.Bakirova head of the "Landscape" department of the Regional Scientific Center, PhD on geol.min. Huseyn Mustafabayli, scientific worker of “Ecological Geography” department Aygun Ismayilova, head of “Plant Geochemistry” Department, PhD on biology, docent Zarbala Khalilov and the results had been prepared for the publication in 2020.
The factor that necessitates the preparation of the book for publication is to present the contribution of scientists and specialists of Sheki RSC in connection with the implementation of the “State Program on Biodiversity Protection in the Republic of Azerbaijan” and the decision of the Presidium of ANAS on “Protection and sustainable use of biodiversity”.
Since 2015, the working group has carried out intensive reconnaissance research and bio-research in the plains, lower, middle and upper mountain belts of Balakan, Zagatala, Gakh, Sheki, Oguz and Gabala regions from the north-western region, 223 medicinal plants were found and classified into three groups accordingly.
According to the international classification of plants, the biochemical composition and pharmacological properties of the effective group and 84 plants are widespread, the biochemical composition and pharmacological properties of the second perspective group 62 plants are poorly studied, the biochemical and pharmacological properties of the potential group are unexplored, inaccessible and limited resources 77 plants are classified.
Photographs of flowering and fruiting plants classified in each group, their names in Latin and Azerbaijani on which season, genus and species they belong to, the biology of each plant, the coordinates of the area where it was found and its ecology, the chemical composition of the plant, extensive and detailed information on the therapeutic properties and areas of application is given.
Considering that no similar studies, especially the study of biodiversity of medicinal plants, have been carried out in the last 40 years in the north-western region with extremely rich plant biodiversity, we can say that the presented work has a high value and scientific potential.
One of the factors determining the scientific significance of the work is that for the first time the authors classified medicinal plants in accordance with international standards and provided information on the chemical and biochemical composition of many relevant plants, chemical and biochemical composition, pharmacological features which have not been studied in general are given in a special section, depleted and endangered plants are identified and plants proposed for inclusion in the "Red Book" prepared for publication by the decision of the Presidium of ANAS are noted separately.
Scientific editor and foreword author of the book are the director of the Institute of Dendrology of ANAS, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, technical editor former head of the department of "Folklore and crafts" of ANAS Sheki RSC Pakiza Aliyeva, reviewers deputy director of the Institute of Dendrology of ANAS PhD on biology, docent Z.Mammadova, head of the Department of " Biochemistry of Plant’s " of ANAS Sheki RSC, PhD on biology, docent Z.Khalilov, former Director of the Institute of Genetic Resources of ANAS Sheki TSC Sh.Mammadov. The authors express their gratitude to scientific editor Tofig Mammadov and head scientific worker of ANAS Sheki RSC, head of the “Department of Natural Sciences” of ADPU, Professor Firadun Ibrahimov for their advice and recommendations on the preparation of the book for publication, classification of plants and systematization of information.
Aynur Mustafayeva and Namig Abdurahmanov, employees of Sheki RSC, were closely involved in the compilation of the book by sections, placement of photos and information, collection of texts, computer design work and preparation for publication.
For the attention and care shown in the publication of the book, the authors awarded PhD on Physics to the director of Sheki RSC, docent Yusif Shukurlu, chief accountant Ugur Suleymanov, director of "Elm" publishing house of ANAS, PhD on philology Sabuhi Gahramanov.
The book is a valuable research work for the scientific community of the region and the country, as well as a textbook for doctors, phytotherapists, students majoring in biology, medicine, pharmacognosy and pharmacology, as well as a source of information for ordinary professionals.
The book was prepared for publication on the occasion of the 75th anniversary of ANAS and the 50th anniversary of Sheki RSC of ANAS.