6 oktyabr 2017-ci il tarixdə AMEA ŞREM-in növbəti Elmi Şurası keçirilmişdir
Elmi Şurada ŞREM əməkdaşlarının Özbekistandakı Beynəlxalq Konfransda iştirakı barədə ŞREM direktoru fiz. üzrə PhD, dos. Y. Şükürlünün hesabatı dinlənilmişdir.
ŞREM-in aparıcı elmi işçisi fil. üzrə PhD U.Mürşüdovanın «Azərbaycan və Şimali Amerika folklorunun müqayisəli tipologiyası» mövzusunda  dissertasiya işinin müzakirəsi keçirilmişdir.
ŞREM-in «Folklorşünaslıq və El sənətləri» şöbəsinin əməkdaşlarının tərtib etdiyi «Region bayatıları» kitabının tam nəşrə hazır olması haqqında fil. üzrə PhD K.Adışirinov çıxış etdi. Yeni nəşrə hazırlanan “Şəki –Balakən bölgəsindən toplanmış epik xarakterli folklor örnəkləri” kitabının növbəti Elmi Şurada müzakirəsinə dair qərar qəbul edildi.

6 okтября 2017 года в ШРНЦ НАНА проведен очередной Научный Совет.
На научном совете был прослушан отчетный доклад  доктора философии по физ.-мат.наук, доцента, директора  ШРНЦ НАНА Ю.Г.Шукюрлу, об участии сотрудников Научного  Центра на международной конференции в Узбекистане.
Обсуждалась  докторская диссертация на тему «Сравнительная типология  Азербайджанского  и  Севера - Американского фольклора» ведущего научного сотрудника ШРНЦ , доктора философии по филологии У.Мюршюдовой.
О полной  готовности книги « Баяты Региона» к печати,  составленной сотрудниками отдела «Фольклороведения  и Народного творчества»   выступил  доктор философии по филологии К.Адыширинов.   Принято решение об обсуждении на следующем Научном Совете готовой к печати новой книги « Фольклорные примеры  с эпическим характером собранные в Шеки-Белоканском регионе».