Şəki şəhərində Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığına həsr olunmuş “IV Beynəlxalq Bəxtiyar Vahabzadə Türk Dünyası Tarix, Mədəniyyət və Ədəbiyyat” adlı Beynəlxalq Elmi konfrans keçirilib
İyn 04, 2022 | 12:00
4 iyun 2022-ci il tarixində görkəmli Azərbaycan xalq şairi, filosofu, ictimai xadimi Bəxtiyar Vahabzadənin ev muzeyində “İktisadi Kalkınma ve Sosial Araştırmalar  Enstitüsünün” (İKSAD –Türkiyə), AMEA Folklor İnstitutu, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, ADPU-nun Şəki və Quba filiallarının  birgə təşəbbüsü və iştirakı ilə Şəki şəhərində Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığına həsr olunmuş  “IV Beynəlxalq Bəxtiyar Vahabzadə Türk Dünyası Tarix, Mədəniyyət və Ədəbiyyat”  adlı Beynəlxalq Elmi konfrans keçirilib.
Konfransı AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar İmanov Zoom platforması üzərindən açıq elan etmiş, konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Sonra, AMEA Folklor İnstitutu “Dədə Qorqud” şöbəsinin  müdiri  professor Ramazan Qafarlı, İKSAD İnstitutunun prezidenti dr. Mustafa Lətif  Emek, AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru fiz.ü.f.d., dosent Yusif Şükürlü, ADPU-nun Şəki filialının direktoru, riyaz.ü.e.d., dosent Rafiq Rəsulov və “Bəxtiyar Vahabzadə Ev Muzeyi”nin direktoru  Elşən Zəkəriyəbəyli  İstiqlal şairinin yaradıcılığından, fəlsəfi fikirlərindən, Azərbaycan və Türk ədəbiyyatında şairin mövqeyindən söz açıblar.
Daha sonra ADPU-nun Şəki filialında bölmə iclasları hibrid formada davam edib. Konfransda AMEA-nın Şəki REM-nin “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin baş elmi işçisi, ped.ü.e.d., professor Firədun İbrahimov “Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının sirləri və qaynaqları”, Elmi Mərkəzin “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin aparıcı elmi işçiçisi fil.ü.f.d., dosent Ulduz Mürşüdova “Bəxtiyar Vahabzadənin şeir yaradıcılığında atalar sözlərinin leksik-praqmatik istifadəsi”, “Folklorşünaslıq və el sənətləri” şöbəsinin müdiri, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun dissertantı  İradə Yusifova “Zirvələrə gedən yolda” və “Tarixi irs və etnoqrafiya” şöbəsinin əməkdaşı Habil Xəlilov “Bəxtiyar Vahabzadənin “Allah” şerinin təsəvvüfi anlamda Qurani-Kərim ayələri və hədislər üzrə təhlili” adlı məruzələri ilə çıxış ediblər. Dosent Ulduz Mürşüdova həmçinin bölmə iclaslarından birində sədrlik edib.

Jun 04, 2022 | 12:00
On June 4, 2022 in the house museum of the prominent Azerbaijani people's poet, philosopher, public figure Bakhtiyar Vahabzade the international scientific conference named “IV International Bakhtiyar Vahabzadeh Turkic World History, Culture and Literature” dedicated to the creation of Bakhtiyar Vahabzadeh was held in Sheki together with the initiative and participation of Sheki and Guba branches of ADPU, Institute of Economic Development and Social Research (IKSAD-Turkey), Institute of Folklore of ANAS, Sheki Regional Scientific Center of ANAS, Azerbaijan State Pedagogical University .
Director of the Institute of Folklore of ANAS, academician Mukhtar Imanov declared the conference open on the Zoom platform and wished success to the conference. Then, the head of the "Dada Gorgud" department of the Institute of Folklore of ANAS, professor Ramazan Gafarli, the president of the IKSAD Institute Dr. Mustafa Latif Emek, director of the Institute of Linguistics of ANAS, professor Nadir Mammadli, director of Sheki Regional Scientific Center of ANAS PhDon physics, docent Yusif Shukurlu, director of Sheki branch of ADPU, doctor of mathematics, docent Rafig Rasulov and director of the Bakhtiyar Vahabzadeh House Museum Elshan Zakariyabeyli spoke about the creativity, philosophical thoughts and position of the poet in the Azerbaijani and Turkish literature.
Then the section meetings of the Sheki branch of ADPU continued in hybrid form. The conference was attended by head scientific researcher of the department of "Historical heritage and ethnography" of Sheki RSC of ANAS, doctor of pedagogical sciences, professor Firadun Ibrahimov "Secrets and sources of Bakhtiyar Vahabzade's creativity", leading researcher of the department of "Folklore and crafts" PhD on philology, docent Ulduz Murshudova “Lexical-pragmatic use of proverbs in Bakhtiyar Vahabzade's poetry”, head of the department “Folklore and crafts”, dissertation of Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS Irada Yusifova “On the way to the peaks” and the employee of the department of “Historical heritage and ethnography” Habil Khalilov made a report entitled "Analysis of Bakhtiyar Vahabzadeh's poem" Allah "in the Sufi sense in the verses of the Holy Quran and hadiths". Docent Ulduz Murshudova also chaired one of the section meetings.