30 mart 2022-ci il tarixində AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin və Qəbələ rayonu Nic qəsəbəsində yerləşən Azərbaycan Respublikası Alban-Udi xristian icmasının təşkilatçılığı ilə Qəbələ rayonu Nic qəsəbəsində yerləşən Müqəddəs Yelisey adına Cotari kilsəsində dəyirmi masa keçirilib
Mart 30, 2022 | 02:00
Tədbiri açan Alban-Udi xristian icmasının sədr müavini Rafiq Danakari Qəbələ rayon İcra hakimiyyəti rəhbərliyinin salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırıb və tədbirin işinə uğurlar arzu edib. O, belə mühün tədbirin həyata keçirilməsində onlarla əməkdaşlıq etdiyi üçün AMEA-nın Şəki REM-nin rəhbərliyinə səmimi təşəkkürlərini bildirib. Şəki REM-in elmi katibi Elşən Abdurahmanov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 mart tarixinin “ELM GÜNÜ” kimi qeyd olunması haqqında 9 aprel 2018-ci il tarixli Sərəncamı və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin 11 mart 2022-ci il tarixli 7/1№- li Qərarının mahiyyətindən bəhs edib. Tədbirin yüksək səviyyədə təşkil edilməsinə və yaradılan şəraitə görə Qəbələ rayonu İctimai-siyasi və Hümanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Ətayə Osmanovaya Şəki REM-in rəhbərliyinin təşəkkürlərini çatdırıb.
Sonra Şəki REM-in “Tarixi İrs və Etnoqrafiya” şöbəsinin rəhbəri Rahim Həsənov “Şimal-qərbi Azərbaycanda erməni təxribatları, udinlərin qriqoryanlaşdırılması cəhdləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. Şöbənin əməkdaşı Habil Xəlilov “Qurani-Kərimdə İsa Məsih anlayışı”, Şəki REM-in elmi katibi E.Abdurahmanov “Albanşünaslıqda Udin məsələsi: tarixi-mədəni, etnoqrafik araşdırma” adlı məruzələri maraqla qarşılanıb.
Daha sonra Alban-Udin icmasına Şəki REM-in alim və mütəxəssisləri tərəfindən nəşr edilən kitab və monoqrafiyalar həmçinin, icma rəhbərliyinə “Təşəkkürnamə” təqdim edilib.
Tədbirin davamı olaraq iştirakçılar “Udin ocağı” etnoqrafik muzeyi və Müqəddəs Məryam Ana “BULUN” kilsəsini ziyarət ediblər.

Mar 30, 2022 | 02:00
Opening the event, deputy chairman of the Albanian-Udi christian community Rafig Danakari conveyed the greetings of Gabala Executive Power to the participants and wished them success in their work. He sincerely thanked the leadership of ANAS Sheki RSC for their cooperation in the implementation of such an important event. The scientific secretary of Sheki RSC Elshan Abdurahmanov spoke about the order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated April 9, 2018 on the celebration of March 27 as "SCIENCE DAY" and the essence of the decision of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences dated March 11, 2022 7/1. He thanked the head of Socio-Political and Humanitarian affairs department of Gabala region Ataya Osmanova for the high level of organization of the event and the created conditions.
Then head of the "Historical Heritage and Ethnography" department of Sheki RSC Rahim Hasanov made a report entitled "Armenian provocations in northwestern Azerbaijan, attempts to Gregorianize the Udins." The employee of the department Habil Khalilov's report "The concept of Jesus Christ in the Holy Quran", the scientific secretary of Sheki RSC E.Abdurahmanov "Udin issue in Albanian studies: historical-cultural, ethnographic research" were met with interest.
Later, books and monographs published by scientists and specialists of Sheki RSC were presented to the Alban-Udin community, a letter of appreciation was presented to the community leadership.
As a continuation of the event, the participants visited the ethnographic museum "Udin Ocagi" and the Church of the Blessed Virgin Mary "BULUN".