Şəki REM-də 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə bağlı tədbir keçirilb
05 mart 2021-ci il tarixində Şəki Regional Elmi Mərkəzin Həmkarlar Təşkilatının təşəbbüsü ilə 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə bağlı kollektivin qadın əməkdaşları ilə məhdud sayda görüş keçirilib. Pandemiya dövrünün tələblərinə uyğun şəkildə reallaşan görüşü giriş sözü ilə açan Mərkəzin direktoru fiz.ü. PhD Yusif Şükürlü kollektivin qadın üzvlərini qarşıdan gələn gözəl bayram münasibətilə təbrik etdi, onlara elmi və şəxsi fəaliyyətlərində uğurlar dilədi. Natiq Azərbaycan qadınlarının xalqımızın tarixində, cəmiyyətin həyatında oynadığı danılmaz roldan bəhs edərkən onu da vurğuldı ki, bütün sahələrdə olduğu kimi, elmdə də qadınlarımız ön sıralarda getməyi bacarmışlar. Ciddi elmi araşdırmalara və tədqiqatlara imza atan qadın alimlərimiz nəinki ölkəmizdə, hətta onun hüdudlarından kənarda da Azərbaycan elmini layiqincə təmsil etməkdədirlər.
Çıxış edən Şəki REM-in Həmkarlar Təşkilatının sədri Coşqun Məmmədov həmkarlarını təbrik edərkən xoş duyğularını dilə gətirməklə bərabər, bildirdi ki, son bir ildə xalqımızın taleyinə düşən Vətən müharibəsi, eləcə də COVİD 19-la mübarizədə qadınlarımızın böyük rolu vardır. Dövlətimiz, cəmiyyətimiz və xalqımız qədim köklərə dayanan qadına ehtiram və qayğı kimi prinsiplərinə həmişə sadiqdir. AMEA rəhbərliyi də həmişə qadın əməkdaşların əməyini lazımınca qiymətləndirmişdir. Bu qayğının bariz nümunəsi kimi bu il 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə bağlı olaraq AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən akademiya sistemində çalışan 96 qadın əməkdşın, o cümlədən Şəki REM-in 2 qadın üzvünün Fəxri Fərmanla təltif olunması mütləq qeyd olunmalıdır. Növbə ilə çıxış edən Mərkəzin Elmi işlər üzrə direktor müavini biol.ü.PhD Fərhad Əzizov, Ekoloji biofizika şöbəsinin rəhbəri Yevgeniya Bəkirova və başqaları da xoş təbriklərə qoşuldular. Çıxışçılardan Folklorşünaslıq və el sənətləri şöbəsinin rəhbəri Pakizə Əliyeva tədbirin təşkil olunması üçün Həmkarlar Təşkilatına qadınlar adından təşəkkür etdi, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunanlar arasında olmasına görə Akademiya rəhbərliyinə xoş diləklərini ünvanladı.
Tədbirin sonunda Həmkarlar Təşkilatı tərəfindən qadın əməkdaşların hər birinə hədiyyələr təqdim olundu.

Mar 07, 2021 | 12:00
On March 5, 2021, with the initiative of the Trade Union of the Sheki Regional Scientific Center, a meeting was held with the female staff of the collective for the International Women's Day on March 8. The director of the Center, PhD on physics Yusif Shukurlu opened the meeting, which took place in accordance with the requirements of the pandemic period, and congratulated the female members of the collective for the wonderful holiday and wished them success in their scientific and personal activities.
The orator stressed that, as in all areas, our women have managed to be at the forefront in science speaking about the undeniable role of Azerbaijani women in the history of our people, in the life of society. Our women scientists, who have signed serious scientific researches and studies, are worthily representing Azerbaijani science not only in our country, but also abroad.
The chairman of the Trade Union of Sheki RSC Joshgun Mammadov congratulated his colleagues and said that our women have a great role in the Patriotic War, as well as the struggle against COVID 19. Our state, society and people are always committed to the principles of respect and care for women, which have ancient roots. The leadership of ANAS has always appreciated the work of women employees. As a clear example of this care, it should be noted that in connection with the International Women's Day on March 8 this year, 96 female employees of the academy were awarded, also 2 female members of Sheki RSC with Honorary Decrees by the Presidium of ANAS. Deputy Director on Scientific Affairs of the Center Farhad Azizov, PhD on biology, head of the department of Ecological Biophysics Yevgeniya Bakirova and others joined to the congratulations. One of the speakers, the head of the Department of Folklore and crafts Pakiza Aliyeva thanked the Trade Union on behalf of women for organizing the event, as well as wished the leadership of the Academy to be among the recipients of the Honorary Decree of the Presidium of ANAS.