15.02.2021-ci il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin HT-nın sədri Coşqun Məmmədovun təşkilatçılığı ilə “İkinci Qarabağ müharibəsi tarixdə Azərbaycanın şanlı qələbəsi kimi qalacaq” adlı tədbir keçirilmişdir
Fev 16, 2021 | 05:43
İclası giriş sözü ilə açan Elmi Mərkəzin direktoru f.ü.f.d Yusif Şükürlü bildirdi ki, 27 sentyabr 2020 – ci il tarixində düşmənin növbəti hucumu zamanı öz iradəsinə, xalqına və ordusuna inanan, Ali Baş Komandan “Dəmir yumruq” əks hücum əməliyyatına başlamaq haqqında əmr verdi. Ən müasir döyüş vasitələri və silahlarla silahlanmış Azərbaycan ordusu düşmənin möhkəm istehkamlarını yararaq hücuma keçdi və ilk döyüşlərdən düşmənin küllü miqdarda texnikasını  və canlı qüvvəsini məhv etdi. 44 gün ərzində Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Vətən  Müharibəsi başa çatdı. Azərbaycan bu müharibədə parlaq qələbə qazandı, torpaqlarımız  işğaldan  azad olundu, işğalçıları torpaqlarımızdan qovduq. “Mən bu munasibətlə AMEA-nın Şəki REM-in əməkdaşı, İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, Baş Leytenant Səmədov Ruslanı və əməkdaşımız Salmanov Vəlyaz İsfəndiyar oğlunun övladı əsgər Salmanov Yaqub Vəlyaz oğlunu qələbə münasibətilə təbrik edirəm, sizə öz təşəkkürümü və Azərbaycan xalqının təşəkkürünü bildirirəm. Siz qəhrəmancasına döyüşərək, düşmənin torpaqlarımızdan qovulmasında müstəsna xidmətlər  göstərmisiniz, öz həyatınızı risk altına atmısınız, böyük şücaət göstərmisiniz”.
AMEA Şəki REM-in HT-nın sədri Coşqun Məmmədov çıxış edərək, 44 günlük İkinci Qarabağ Vətən Müharibəsinin Azərbaycan Dövlətinin qüdrətini bütün dünyaya göstərdiyini qeyd etdi. “Dəmir yumruq” əməliyyatı müasir Azərbaycan Ordusunun qüvvəsini, Xalqın Prezident ətrafında bir yumruq kimi birləşməsini, Ali Baş Komandan İlham Əliyev həm döyüş  cəbhəsində, həm diplomatiya cəbhəsində necə möhkəm iradəyə malik bir rəhbər olduğunu  bir daha nümayiş etdirdi. Azərbaycan ordusunun erməni ordusu üzərində şanlı qələbəsi təkçə şəhidlərimizin, soyqırıma məruz qalmış dinc soydaşlarımızın qisasının alınması deyil, həm də xalqın əzilmiş, təhqir edilmiş milli ruhunun yüksəlişi, Azərbaycan xalqının bir xalq kimi  dünyada imicinin-nüfuzunun yüksəlişi idi.
Daha sonra AMEA Şəki REM-in əməkdaşı, İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, Baş Leytenant Səmədov Ruslana söz verildi. O tədbir iştirakçıları ilə öz təəssürütlarını bölüşərək aşağıdakıları qeyd etdi: “Ehtiyyatda olan bir zabit kimi mən də qürur hissi keçirirəm ki, azda olsa bu qələbədə mənim də payım olub. 09.10.2020 Hərbi səfərbərlik  və həqiqi hərbi xidmətdə çağrış Şəki rayon şöbəsi tərəfindən səfərbərliyə cəlb olundum. Öz vətəndaşlıq borcumu yerinə yetirmək üçün bir qrup zabit yaldaşlarla Qarabağa yollandıq. Əvvəlcə “N” saylı tamamlama bölməsində əsgər heyəti ilə bir müddət təlimlər keçərək tam şəkildə tamamlanıb döyüş meydanına taqım komandiri kimi göndərildim. Bir çox rayonların, xüsusilə Xocavənd, Cəbrayıl və Zəngilanın azad olunmasının iştirakçısı oldum. Ümumilikdə götürdükdə səhra şəraitlərində Ordumuzun Dövlət tərəfindən təchizatı yaxşı idi. Çətin şəraitə baxmayaraq çox qürurverici və şərəf hissləri keçiridik. Biz azad olunmuş torpaqlarımızda başımızı dik tutaraq gəzirdik. Əsgər  və zabitlərin dözümü  sücaəti, ölümün gözünə dik baxmağı bacarması Qələbəmizin təminatçısı oldu. Prezidentin 44 gün ərzində yumruğu qaldıraraq söylədiyi  bu sözlər körpə yaşdan ahıl yaşa kimi  hamının dilində əzbərdir: “Bu yumruq xalqla-ordunun, prezidentin birliyi rəmzidir, bu elə-belə yumruq deyil, bu dəmir yumruqdur”.  Biz Fəxr edirik ki, Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi  və xalqla-ordunun, birliyi nəticəsində biz Qarabağı azad etdik. Qarabağ bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır! Yaşasın Ali Baş Komandan! Yaşasın Şanlı Azərbaycan Ordusu! Eşq olsun Azərbaycan xalqına! Yaşasın Azərbaycan!

On 15.02.2021, an event named "The Second Karabakh War will remain in history as a glorious victory of Azerbaijan" was organized by the chairman of the TU of Sheki RSC of ANAS Joshgun Mammadov
Feb 16, 2021 | 05:43
The director of the Scientific Center, PhD on physics Yusif Shukurlu said that on September 27, 2020, during the next attack of the enemy, the Supreme Commander-in-Chief, believing in his will, people and army, ordered to begin counter-attack operation "Iron Fist". Armed with the most modern means and weapons, the Azerbaijani army attacked the strong fortifications of the enemy and destroyed a large amount of enemy equipment and manpower from the first battles. During 44 days, the Patriotic War ended under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. Azerbaijan won a brilliant victory in this war, our lands were liberated from occupation, and we expelled the occupiers from our lands. “On this occasion, I congratulate the employee of ANAS Sheki REM, participant of the Second Karabakh War, Chief Lieutenant Samadov Ruslan and the son of our colleague Salmanov Valyaz Isfandiyar oglu, soldier Salmanov Yagub Valyaz oglu on the victory, I express my gratitude to you and the Azerbaijani people. You fought heroically, rendered exceptional services in expelling the enemy from our lands, risked your life and showed great courage. "
Joshgun Mammadov, the chairman of TU of ANAS Sheki RSC, noted that the 44-day Second Karabakh Patriotic War showed the power of the Azerbaijani state to the whole world. “Iron Fist” Operation demonstrated once again the strength of the modern Azerbaijani Army, the unity of the people around the President, and the strong will of the Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, both on the battlefield and on the diplomatic front. The glorious victory of the Azerbaijani army over the Armenian army was not only the revenge of our martyrs, our compatriots who were subjected to genocide, but also the rise of the oppressed, insulted national spirit of the people, the rise of the Azerbaijani people's image in the world.
Then Samadov Ruslan, an employee of ANAS Sheki RSC, participant of the Second Karabakh War, Senior Lieutenant spoke. He shared his impressions with the participants of the event and said: “As a reserve officer, I am proud that I also had a share in this victory. In 09.10.2020, I was mobilized by the Sheki regional department to military mobilization and conscription. We went to Karabakh with a group of fellow officers to fulfill our civic duty. First, I completed some training with the soldiers in the "N" completion unit and was sent to the battlefield as a platoon commander. I participated in the liberation of many regions, especially Khojavend, Jabrayil and Zangilan. In general, the supply of our Army by the state in the desert conditions was good. Despite the difficult situation, we felt very proud and honored. We walked in our liberated lands with our heads held high. The courage of soldiers and officers, the ability to look death in the face, was the guarantor of our victory. These words of the President, who raised his fist for 44 days, are memorized in the language of everyone from infancy to old age: "This fist is a symbol of unity of the people, the army, the president, it is not only a fist, it is an iron fist. We are proud that as a result of the leadership of our Supreme Commander-in-Chief and the unity of the people and the army, we have liberated Karabakh. Karabagh is ours! Karabakh is Azerbaijan! Long live the Supreme Commander-in-Chief! Long live the Glorious Azerbaijan Army! Love to the people of Azerbaijan! Long live Azerbaijan!