22 yanvar 2021-ci il tarixində AMEA-nın Şəki REM-nin elmi şurasının ilk iclası keçirilmişdir
İclası giriş sözü ilə açan Elmi Mərkəzin direktoru f.ü.f.d Yusif Şükürlü, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük “Vətən müharibəsi” nəticəsində əldə edilən qələbənin əhəmiyyətini qeyd etdi və müharibədə şəhid olan həmvətənlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Şuranın yeni tərkibi təsdiq edildikdən sonra, elmi mərkəzin direktoru f.ü.f.d Yusif Şükürlü çıxış edərək Şəki REM - nin 2020-ci ildəki elmi və elmi –təşkilatı fəaliyyətinin yekunları ilə bağlı məlumat verdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 5 yanvar 2021-ci il tarixli Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamı ilə əlaqədar AMEA-nın Şəki REM-ində yerinə yetiriləcək təbdirlərlə bağlı müzakirə aparıldı və 2021-ci ildə bu istiqamətdə tədbirlər planının hazırlanması “Folklorşünaslıq və el sənətlər” şöbəsinin rəhbəri P.Əliyeva tapşırıldı.
Şəki REM-nin 2021-ci il üçün şöbələrin planları müzakirə və təsdiq edildi.
AMEA Şəki REM-də elmi işçi vəzifəsinə vakant yerlə bağlı seçki keçirildi və Sultanov Ələddin Osman oğlu (fəl.ü.f.d) həmin vəzifəyə seçildi.

The first meeting of scientific council of SRSC of ANAS was held in January 22, 2021
The director of the Scientific Center PhD on physics Yusif Shukurlu noted the importance of the victory gained as a result of 44-day "Patriotic War" under the leadership of the President of the Azerbaijan Republic, Commander in chief Mr. Ilham Aliyev and the memory of our compatriots killed in the war was commemorated with a minute of silence.
After new composition of the Council is approved the director of Scientific Center PhD on physics Yusif Shukurlu informed about the results scientific and scientific-organizational activity of SRSC in 2020.
In connection with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated January 5, 2021 about the proclamation of 2021 as the “Year of Nizami Ganjavi” in the Republic of Azerbaijan, a discussion was held on the measures to be implemented in SRSC of ANAS and making action plan in this direction in 2021 was assigned the head of “Folklore and crafts” department P.Aliyeva.
The plans of departments of SRSC for 2021was discussed and affirmed.
An election was held for the vacant position for scientific worker in ANAS SRSC and Sultanov Aladdin Osman (PhD on philosophy) was elected for this position.