ŞƏKİ REGİONAL ELMİ MƏRKƏZİ AMASYA UNİVERSİTETİNDƏ TƏŞKİL EDİLƏN 4-CÜ BEYNƏLXALQ MİR HƏMZƏ NİGARİ SİMPOZİUMUNDA TƏMSİL OLUNDU
Okt 29, 2018 | 10:40
25-27 oktyabr   2018-ci    il   tarixdə   Amasiya   Universiteti,    Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı filialı, AÜSSAM (Amasiya Universiteti Sosial və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi), MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və AZERDER (Azərbaycan Türkləri Mədəniyyət, İncəsənət və Həmrəylik Dərnəyi) tərəfindən Türkiyə Cümhuriyyətinin Amasiya şəhərində IV Beynəlxalq Həmzə Nigari Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin quruluşunun 100-cü ilində Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri simpoziumu keçirilib.
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzi bu simpoziumda İstanbul Universitetinin Qədim Türk Ədəbiyyatı üzrə doktorantı, Şrem-in Folklorşünasılq və el sənətləri şöbəsinin kiçik elmi işçisi Reyhanə Səlimova tərəfindən təmsil olundu. Gənç araştırmacı bu simpoziumda “Füzuli Və Nigarinin Usanmazmı  qəzəllərinin qarşılaşdırmalı təhlili üzərinə” adlı məqaləsi ilə çıxış etdi. Məqaləsində Nigarinin qədirşünaslığından bəhs edən Reyhanə Səlimova, şairin milli- mədəni irsə sadiq olduğunu və bu istiqamətdə sadəcə Füziliyə deyil, eyni zamanda Osmanlı şairlərindən bir çoxuna nəzirələr yazdığını vurğuladı. Türk xalqlarının ədəbiyyatlarında qarşılaşdırmalı ədəbi təhlillərin önəmli olduğunu söyləyən Amasya Universiteti, Ədəbiyyat Fakültəsi dekanı Prof. Dr Fatih Köksal Reyhanə Səlimovanın bu məqaləsini yüksək qiymətləndirdi və bu sahədə çalışan tədqiqatçılara nümunə olacağını dilə gətirdi.
Simpoziumda Türkiyənin Amasiya Universiteti, Konya Nəcməddin Ərbakan Universiteti, İstanbul Universiteti, Bursa Uludağ Universiteti, Çorum Hitit Universiteti, İstanbul Türkiyə Azərbaycan Həmrəylik və Mədəniyyət Dərnəyi, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı filialı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Folklor İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Təhsil İnstitutu, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, MİRAS İctimai Birliyi, İtaliya Beynəlxalq Yokoku Assossasiyası, Rusiya Federasiyası Dərbənd Azərbaycan Dövlət Dram teatrı, Gürcüstan Qafqaz İrsi Araşdırma İnstitutu, İran Aşıqlar Birliyini təmsil edən alimlər və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Simpoziumun yekun iclasında V Beynəlxalq Həmzə Nigari Simpoziumunun Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində keçiriləcəyi elan olunmuşdur.

Окт 29, 2018 | 10:40
ШРНЦ НАНА был представлен на IV Международном Симпозиуме Гамзе Нигяри организованный в Университете Амасия.
25-27 октября 2018 году проведен симпозиум Тюркско-Азербайджанских отношений в 100-ю годовщину Азербайджанской Демократической Республики Гамзе Нигяри совместно с Университетом Амасия, Азербайджанским Государственным Университетом и его Шемахинским филиалом, (ЦССРАУ) Центром Социальных и Стратегических Расследований Университета Амасия, МИРАС (Общественный Союз для Помощи Изучения Культурного Наследия) и АЗЕРДЕР (Кружок Исскуства, Культуры и Солидарности Азербайджанских Тюрков) в Турции в городе Амасия . На симпозиуме ШРНЦ представила м.н. сотрудник отдела «Фольклороведения и народного ремесла» ШРНЦ и докторанта по Древней Тюркской Литературе Истанбулского Университета Рейхана Салимова с докладом на тему: «Сопоставляющий анализ газели « Усанмазмы» Физули и Нигари». В докладе показываются благодарные взгляды Гамзе Нигяри, рассказывается о привязанности поэта к народно-культурному наследию и в этом направлении она пишет подражания не только к Физули, а также многим поэтам Османлы. Декан филологического факультета Университета Амасия проф. Dr Фатих Кйоксал рассказал о важном значении сопоставляющего литературного анализа в литературе тюркских народов, высоко оценил доклад Рейханы Салимовой и она может стать хорошим примером занимающимся в этой сфере исследователям.
На симпозиуме участвовали ученые и исследователи представляющие: Университет Амасии, Университет Эрбакана Наджмаддина Конии, Университет Истанбула, Университет Бурсы Улудаг, Университет Чорум Хитит, АЗЕРДЕР (Кружок Исскуства, Культуры и Солидарности Азербайджанских Тюрков), Азербайджанским Государственным Университетом и его Шемахинским филиалом, Институт Археологии и Этнографии НАНА, Институт Литературы им.Низами, Институт Рукописей им. Физули, Институт Фольклороведения, Азербайджанский Технический Университет, Азербайджанский университет Архитектуры и строительства, Институт Образования Азербайджана, Мингечаурский Государственный Университет, Государственный Университет Гянджи, МИРАС (Общественный Союз для Помощи Изучения Культурного Наследия), Международная Ассоциация Йококу Италии, Дербентский Государственный Драматический Театр Российской Федерации, Грузинский Институт Расследований Кавказского Наследия, Союз Ашугов Ирана.
На заключительном собрании объявлено проведение V Международного Симпозиума Гамзе Нигяри в городе Тбилиси Грузии.