ŞƏKİ REGİONAL ELMİ MƏRKƏZİ AMASYA UNİVERSİTETİNDƏ TƏŞKİL EDİLƏN 4-CÜ BEYNƏLXALQ MİR HƏMZƏ NİGARİ SİMPOZİUMUNDA TƏMSİL OLUNDU
Okt 29, 2018 | 10:40
25-27 oktyabr   2018-ci    il   tarixdə   Amasiya   Universiteti,    Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı filialı, AÜSSAM (Amasiya Universiteti Sosial və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi), MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi və AZERDER (Azərbaycan Türkləri Mədəniyyət, İncəsənət və Həmrəylik Dərnəyi) tərəfindən Türkiyə Cümhuriyyətinin Amasiya şəhərində IV Beynəlxalq Həmzə Nigari Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin quruluşunun 100-cü ilində Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri simpoziumu keçirilib.
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzi bu simpoziumda İstanbul Universitetinin Qədim Türk Ədəbiyyatı üzrə doktorantı, Şrem-in Folklorşünasılq və el sənətləri şöbəsinin kiçik elmi işçisi Reyhanə Səlimova tərəfindən təmsil olundu. Gənç araştırmacı bu simpoziumda “Füzuli Və Nigarinin Usanmazmı  qəzəllərinin qarşılaşdırmalı təhlili üzərinə” adlı məqaləsi ilə çıxış etdi. Məqaləsində Nigarinin qədirşünaslığından bəhs edən Reyhanə Səlimova, şairin milli- mədəni irsə sadiq olduğunu və bu istiqamətdə sadəcə Füziliyə deyil, eyni zamanda Osmanlı şairlərindən bir çoxuna nəzirələr yazdığını vurğuladı. Türk xalqlarının ədəbiyyatlarında qarşılaşdırmalı ədəbi təhlillərin önəmli olduğunu söyləyən Amasya Universiteti, Ədəbiyyat Fakültəsi dekanı Prof. Dr Fatih Köksal Reyhanə Səlimovanın bu məqaləsini yüksək qiymətləndirdi və bu sahədə çalışan tədqiqatçılara nümunə olacağını dilə gətirdi.
Simpoziumda Türkiyənin Amasiya Universiteti, Konya Nəcməddin Ərbakan Universiteti, İstanbul Universiteti, Bursa Uludağ Universiteti, Çorum Hitit Universiteti, İstanbul Türkiyə Azərbaycan Həmrəylik və Mədəniyyət Dərnəyi, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı filialı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu, M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Folklor İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Azərbaycan Təhsil İnstitutu, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, MİRAS İctimai Birliyi, İtaliya Beynəlxalq Yokoku Assossasiyası, Rusiya Federasiyası Dərbənd Azərbaycan Dövlət Dram teatrı, Gürcüstan Qafqaz İrsi Araşdırma İnstitutu, İran Aşıqlar Birliyini təmsil edən alimlər və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Simpoziumun yekun iclasında V Beynəlxalq Həmzə Nigari Simpoziumunun Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində keçiriləcəyi elan olunmuşdur.

Oct 29, 2018 | 10:40
On October 25-27, 2018, Amasia University, Azerbaijan State Pedagogical University and its Shamakhi branch, AUSAM (Center for Social and Strategic Studies of Amasia), MIRAS Public Union for Cultural Heritage Support and AZERDER (Azerbaijan Turks Culture, Art and Solidarity Association ) organized a symposium on the Turkish-Azerbaijani relations in the city of Amasiya of the Turkish Republic on the 100th year anniversary of the IVth International Hamza Nigari Azerbaijan Democratic Republic.
Sheki Regional Scientific Center of ANAS was presented at this symposium by Doctor of Philology of the Istanbul University, Ancient Turkish Literature, and a minor scientific worker of SHRSC “ Folklore and Craft Department” Reyhan Selimova. The young researcher reported on an article titled "A Comparative Analysis of the Usanmazmı Ghazals of Fuzuli and Nigari" in this symposium referring to Nigeri's exclamation in his article, Reyhanel Salimova stressed that the poet was loyal to her national and cultural heritage, and wrote poems not only to Fuzuli but also to many Ottoman poets. Amasya University, Dean of the Faculty of Literature, Prof. who said that literary analysis is important in the literature of the Turkish people. Dr. Fatih Koksal highly appreciated this article by Rayhan Selimova and expressed his opinion of her as a great example for young researchers in this area.
The symposium was attended by representatives from the Amasia University of Turkey, Konya Najmeddin Erbakan University, Istanbul University, Bursa Uludag University, Corum Hittite University, Istanbul Turkey Solidarity and Culture Association, Azerbaijan State Pedagogical University and its Shamakhi branch, Institute of Archeology and Ethnography of Azerbaijan National Academy of Sciences, Literature named after Nizami Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli, Folklore Institute, Azerbaijan Technical University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Azerbaijan Education Institute, Mingachevir State University, Ganja State University, MIRAS Public Union, Italy International Yokoku Assosiation, Derbent Azerbaijan State Drama Theater , Georgian Caucasian Heritage Research Institute, scientists and researchers representing Iran Union of Ashugs.
At the final session of the symposium, the V International Hamza Nigari Symposium was announced in Tbilisi, Georgia.