28 aprel 2018-ci il tarixdə Balakən rayonunda Azərbaycan Respublikası Elmin İnkişaf Fondu tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsi timsalında aqrar sahənin inkişafı üzrə innovativ tədbirlər paketi və aqro-ekoloji modelin işlənib hazırlanması” layihəsi çərçivəsində seminar keçirilmişdir
Apr 28, 2018 | 04:08
Seminar Balakən rayon İcra Hakimiyyəti və AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilmişdir.
Seminar Balakən rayon Kənd Təsərrüfatı idarəsinin iclas zalında təşkil edilmiş, iştirakçılar Balakən rayonunda fəaliyyət göstərən kümdarlar və fermerlər olmuşlar.
Seminarı giriş sözü ilə Balakən rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Mehparə Əliyeva açmış, seminarın təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirmiş, gündəlikdə müzakirə ediləcək mövzuların aktuallığını qeyd etmişdir.
Daha sonra plenar məruzələr və təqdimatlar edilmişdir.
İlk əvvəl AMEA ŞREM-in elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, Fərhad Əzizov seminarda təqdim ediləcək mövzuların aktuallığı, Strateji Yol Xəritəsində nəzərdə tutulan hədəflərə və prioritetlərə uyğunluğu, layihə çərçivəsində yerinə yetirilən fəaliyyətlər, əldə olunan nəticələr barəsində iştirakçılara geniş məlumat verdi.
Plenar məruzələrdə AMEA ŞREM-in “Landşaftşünaslıq” şöbəsinin rəhbəri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəyli “Ərazinin kənd təsərrüfatı bitkilərinin aqrofitosenozu sisteminin icrasında aqrolandşaftın konseptual modellərinin tətbiq edilməsi” mövzusu üzrə, “Tut ipəkqurdunun seleksiyası” şöbəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qüdürət Bəkirov “Tut ipəkqurdunun inkubasiyası, yemləndirilməsi və aqrotexniki qulluq” mövzusu üzrə, “Genofond və biomüxtəliflik” şöbəsinin rəhbəri Coşqun Məmmədov “Çəkil tinglərinin toxumla və vegetativ üsulla çoxaldılması, aqrotexniki qulluq qaydaları” mövzusu üzrə təqdimatlar etdilər.
Məruzələr iştirakçılar tərəfindən maraqla dinlənilmiş, suallar ətraflı cavablandırılmışdır.
Balakən rayon Kənd Təsərrüfatı idarəsinin rəisi Məmməd Şərifov maraqlı məruzələrə görə təşəkkür etmiş və razılıq bildirmişdir.

On April 28, 2018, a seminar was held in the framework of the "Development of Agro-Industrial Package and Agro-Ecological Model Development in the Area of North-West Region of Azerbaijan" funded by the Science Development Fund of the Republic of Azerbaijan in Balakan Region
Apr 28, 2018 | 04:08
The seminar was jointly organized by the Balakan Executive Power and the Sheki Regional Science Center of ANAS.
The workshop was organized in the Balaken District Agriculture Department's meeting room, where participants were farmers and fishermen operating in the Balakan region.
Mehpan Aliyeva, deputy head of the Executive Power of Balakan district, thanked the organizers for the workshop and highlighted the relevance of the topics to be discussed in the agenda.
Later, plenary reports and presentations were made.
First Deputy Director of Science, PhD in Biology Farhad Azizov gave extensive information about the relevance of topics to be presented at the seminar, compliance with the targets and priorities set out in the Strategic Road Map, activities carried out within the project, and the results achieved.
Head of the Department of Landscape Studies at ANAS, PhD in Geology and Mineralogy Huseyn Mustafabeyli, gave a presentation on the theme: "Application of conceptual models of agro-landscape in the implementation of agrophosphorescence systems of agricultural plants" head of the Department of "Cell Silkworm Selection", PhD in Biology, Bakirov on the theme "Incubation, Feeding and Agrotechnical Maintenance of Crepe Silk" and head of the "Genofond and Biodiversity" department, Joshgun Mammadov, on the subject "Reproduction of seedlings with seeds and vegetative methods, agrotechnical treatment rules".
The reports were listened to by the participants, and the questions were answered in detail.
Head of the Balakan District Agriculture Department Mammad Sharifov thanked and agreed for interesting reports.