Azərbaycanın sənətkarlıq paytaxtı Şəki şəhəri YUNESKO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi siyahısına daxil edilib
Noy 06, 2017 | 08:14
Noyabrın 6-da Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətində keçirilən geniş şura iclasında təşkilatın bu qərarı ətraflı müzakirə olunub, görüləcək işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edilib.
İclasda çıxış edən şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov Şəkinin YUNESKO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilməsini şəhərin həyatında çox mühüm hadisə olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, qərarın qəbul edilməsi Şəkinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması üçün atılan növbəti uğurlu addımlardan biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, YUNESKO-nun baş direktoru İrina Bokovanın qərarı ilə “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına 44 ölkədən 64 şəhər daxil edilib. Şəbəkənin yaradılmasında məqsəd xalq tətbiqi sənətinin daha da inkişaf etdirilməsi, həmçinin şəhərlərin turizm potensialının genişləndirilməsi, beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və davamlı sosial-iqtisadi inkişafa nail olmaqdır. Bu baxımdan, YUNESKO-nun bu qərarını Şəkinin xalq sənətkarlığının inkişafında yeni mərhələnin başlanğıcı saymaq olar.
AMEA  ŞREM-də 6 noyabr tarixdə  Azərbaycanın sənətkarlar paytaxtı Şəki şəhərinin YUNESKO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilməsi ilə əlaqədar ümumi yığıncaq keçirilmişdir. Tədbirdə ŞREM-in direktoru fizika üzrə PhD Yusif Şükürlü çıxış edərək bu qərarın əhəmiyyətindən, ölkəmizdə mədəni irsin qorunması və dünyaya tanıdılması istiqamətində aparılan məqsədyönlü işlərdən, Şəki sənətkarlığının inkişafindan və bu istiqamətdə ŞREM-in üzərinə düşən vəzifələrdən danışdı.
Daha sonra elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə PhD Fərhad Əzizov çıxış edərək Şəki ipəyinin dünyada məşhur olmasını, zərgərlik, dulusçuluq, təkəlduz, şəbəkə və digər yerli sənətkarlıq sahələrinin turistlərin diqqətini cəlb etdiyini, yerli ustaların hazırladıqları nümunələrin xüsusi kolleksiyaların və muzeylərin bəzəyinə çevrildiyini nəzərə çatdırdı.
Yığıncaqda müzakirələrdən sonra qərara alındı ki, Şəkinin tarixi və mədəni irsini daha geniş miqyasda qonaqlara və turistlərə təqdim və təşviq etmək üçün ŞREM-in nəzdində əvvəllər yaradılmış Folklor muzeyində mövcud olan eksponatları zənginləşdirmək və muzeyin daha geniş tərkibdə və turistlər üçün baxış obyekti kimi ayrıca bir guşədə yaradılması və obyektin turizm marşrutuna daxil edilməsinə səy göstərmək məqsədilə AR Mədəniyyət və Turizm nazirliyinə müraciət edilsin.
ŞREM-in “Folklor və el sənətləri” şöbəsinin rəhbərliyinə və əməkdaşlarına muzeyin yeni binada məskunlaşması və Şəki regionu üçün xarakterik olan bütün el sənətkarlığına aid eksponatlarla və ekspozisiya ilə təmin edilməsi istiqamətində elmi və təşkilati fəaliyyətlərini artırsınlar.

Nov 06, 2017 | 08:14
Sheki city-handicraft capital of Azerbaijan was included in the list of “Creative cities chain” of UNESCO.
In the 6th of November this decision of the organization had been discussed in the council meeting that held Sheki Executive Power, and was dealt with the works and duties to be done. Head of City Executive Power Elxan Usubov emphasized the greatest event of city life including Sheki in the list of “Creative cities chain” of UNESCO. It is informed that adopting this decision is one of the next successful steps for introducing Sheki in international level. This decision of the organization is the result of the purposeful work in the direction of saving cultural heritage and introducing to the world.
It has been said that with the decision of Irina Bokova who is the general manager of UNESCO, it has been included 64 cities from 44 countries in the list of “Creative cities chain”. The purpose in creating the chain is to achieve continuous social-economic development, developing folk art, enlarging tourism potential in cities, introducing in international level. So, we can consider this decision of UNESCO as the beginning of a new stage in the development of national folk art of Sheki.
In SRSC, in November 6, the meeting was held about including Sheki in the list of “Creative cities chain” of UNESCO. In the event the director of SRSC PhD on physics Yusif Shukurlu spoke about the importance of this decision, saving cultural heritage and introducing to the world, development of Sheki art and the duties of SRSC in this direction.
After it assistant director, PhD on biology Farhad Azizov performed about being famous of Sheki silk in the world, jewelry, pottery, takalduz, shabaka and other local art areas which attract the tourists, the collections which turned the ornament of the museums which made by the local masters.
After the decision it was decided to apply the Ministry of Culture and Tourism of the Azerbaijan Republic for the purpose of trying to include the object in tourism route and creating the museum in a separate corner as a glance object for introducing historical and cultural heritage to the guests and tourists.