AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzin əməkdaşları Fındıqçılıq Simpoziumunda
10-13 may 2017-ci il tarixində Türkiyə Cumhuriyyətinin Ordu şəhərində Şəki Regional Elmi Mərkəzinin iki əməkdaşı – elmi işlər üzrə direktor müavini biologiya üzrə Phd Fərhad Əzizov və Genefond və Biomüxtəliflik şöbə rəhbəri Coşqun Məmmədov -  Fındıqçılıq Simpoziumunda iştirak etmişdilər.
Simpoziumda təmsil olunmaq üçün Təşkilat komitəsi tərəfindən göndərilmiş təlimat əsasında tələblərə uyğun olaraq “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində Adi Fındıq bitkisinin biomüxtəlifliyi və davamlı istifadəsi” adlı məqalə hazırlanmış və əməkdaşlar sempoziumda həmin mövzu ilə çıxış etmişlər. Məruzə iştirakçılar tərəfindən maraqla dinlənilmiş və bu sahə üzrə tədqiqatların genişləndirilməsi tövsiyə edilmiş gələcək işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi qərara alınmışdır.
Əməkdaşlarımız 12 may tarixdə iştirakçılar üçün təşkil edilmiş səfərdə iştirak etmiş, özəl fındıqçılıq kooperativinə məxsus təsərrüfatla tanışlıq olmuş, fındıq bitkisinin becərilməsi, aqrotexniki xidmətlər və yığımın təşkili, məhsulun təmizlənməsi və satışının təşkili məsələləri ilə tanışlıq olmuşdur.
Ezamiyyə müddətində simpozium iştirakçıları ilə, həmçinin simpozium təşkilatçıları ilə görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, istər fındıq bitkisinin yetişdirilməsi, istərsə də emalı və satışının təşkili, digər yanaşı məhsulların istehsalı ətrafında müzakirələr edilmiş, gələcək işgüzar əlaqələrin yaradılması istiqamətində razılıq əldə olunmuşdur.
Əməkdaşlarımızın simpoziumda təmsil olunmasının əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, AR Prezidenti yanında “İqtisadi islahatların təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi” ilə AMEA arasında bağlanmış və AMEA Rəyasət Heyətinin 22 sentyabr 2016-cı il tarixli 12/1 saylı Qərarı ilə təsdiqlənmiş müqaviləyə əsasən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsi”nin başlıca istiqamətlərində aqrar sektorun prioritet sahələrindən olan fındıqçılığın inkişaf etdirilməsi və bu sahədə təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi, xüsusən də yeni fındıq bağlarının yaradılması nəzərdə tutulmasıdır.
Simpoziumda müzakirə olunan məsələlər barədə yekun qərar qəbul edilmiş və iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

The employees of ANAS Sheki Regional Scientific Academy in Hazelnut Symposium
On the date of May 10-13, 2017 in Ordu city of the Turkey Republic, two employees of Sheki Regional Scientific Academy- assistant director on scientific works, PhD on biology Farhad Azizov and the head of “Genefund and Biodiversity of plants” department Joshgun Memmedov participated in the Hazelnut Symposium.
For being represented in the Symposium on the basis of  instruction being  sent by Organization comitee the article was prepared by the name of “Biodiversity and sustainable using of Ordinary Hazelnut plant in the north-west part of Azerbaijan” and the employees participated in the symposium with the same theme. The report was listened by the participants and being recommended extending of researches on this field, the importance of extending future relations was made decision.
Our employees participated in the excursion that organized for the participants on the date of May 12, acquainted with the farm belonging to special hazelnut cooperative, growing up the hazelnut, organizing agrotechnical services, selling of the product.
During the travel the ideas exchanged about the done works with symposium participants, and organizers, made discussions about other products, and made agreement in the direction of future business relationships.
The importance of beeing represented of our employees in the symposium that, according to the agreement that was signed between near the president of the Azerbaijan Republic “Analysis of economic reforms and Communication Center” and ANAS and was affirmed with the decision of the Presidium of ANAS number 12/1 dated on September 22, 2016, in the main directions of “Strategic road map on national economy and the main sectors of economy” it was taken into account being developed hazelnut and realized urgent measures in this field, specially being created hazelnut gardens.
The last decision resolved about the problems discussed in the symposium and the certificates presented to the participants.