Şəki Regional Elmi Mərkəzi III Beynəlxalq Həmzə Nigarı Türk Dünyası Mədəni Simpoziumunda təmsil olunub
May 19, 2017 | 12:41
17-18 may 2017-ci il tarixdə ADPU və onun Şamaxı filialının,  Türkiyə Cumhuriyyəti Amasiya Universitetinin, Amasiya Azərbaycan Türkləri Kültür Sanat və  Dayanışma Dərnəyinin və Miras Mədəni İrsin Öyrənilməsinə  Kömək İctimai Birliyinin birgə təşkil etdiyi  III Beynəlxalq Həmzə Nigari Türk Dünyası Mədəni İrsi Simpoziumunun ADPU-nun Şamaxı filialında keçirildi. Sempoziumda Şəki Regional Elmi Mərkəzinin İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması şöbə rəhbəri, İstanbul Universiteti Qədim Türk Ədəbiyyatı şöbəsinin  doktorantı Reyhanə Səlimova və Şəki Regional Elmi  Mərkəzin Folklorşünaslıq və El sənətləri şöbə rəhbəri, Azərbaycan Universitetinin dissertantı Pakizə Zakirova “Arif Abdullazadənin yaradıcılığında Türkiyə mövzusu” adlı məqaləsi ilə  iştirak etmişdir.
Simpoziumda təmsil olunmaq üçün Təşkilat komitəsi tərəfindən göndərilmiş təlimat əsasında tələblərə uyğun olaraq “Mir Hamza Nigârî Efendinin “İster” ve “Sana” redifli gazellerinde ilahi aşk” adlı məqalə hazırlanmış və əməkdaşımız həmin mövzu ilə çıxış etmişdir. Məruzə sempozium iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilmiş, Həmzə Nigarinin Divanının təhlili məsələsində və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında yeni tendensiyalar istiqamətində fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Cənab İlham Əliyevin 11 yanvar 2016-cı il tarixində “2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı”na əsasən təşkil edilən simpoziumda  Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təmsil olunması əsas əhəmiyyət kəsb edən məsələdir.
Tədbirdə  Türkiyənin Amasiya Universiteti, Marmara Universiteti, İstanbul Universiteti, Necmettin Ərbakan Universiteti, Çankırı Karatekin Universiteti, İtaliya Yokoku Assossasiyası, Makidoniyadan 25 nəfər olmaqla, respublikanın tanınmış akademiklərindən İsa Həbibbəyli, Muxtar İmanov, Teymur Kərimli, ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov və universitetin Ağcabədi, Quba, Cəlilabad, Şəki filiallarının direktorları, Şamaxı İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Qasım Qasımov, Azərbaycanın bir çox elm ocaqlarından və mədəniyyət mərkəzlərindən olan 150-ə yaxın  elm xadimi, həmçinin Seyid Həmzə Nigarinin nəslindən olan qonaqlar, mediya nümayəndələri, Şamaxı filialının professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Simpoziumda müzakirə olunan məsələlər barədə yekun qərar qəbul edilmiş və iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

May 19, 2017 | 12:41
On May 17-18, 2017 the III International Hamza Nigari Turkish World Cultural Heritable Symposium that organized by ASPU and its Shamakhi branch, Amasia University of the Turkey Republic, Amasia Azerbaijan Turks Culture, Art and Solidarity Association, and Help Social Association of Learning Heritage Cultural Legacy and was held in Shamakhi branch of ASPU. In the symposium head of “Relations with Society and Popularization of Science” department of Sheki Regional Scientific Academy, doctorates of Ancient Turkish Literature department of Istanbul University Reyhane Selimova and the head of “Folklore and crafts” department, candidate for a degree of Azerbaijan University Pakize Zakirova participated with the topic named “Turkey theme in the creature of Arif Abdullazadeh” .
For being represented in the symposium on the basis of the instruction being sent by Organization comitee the article named “Divine love in gazals “To you” and “If you want” of Mir Hamza Nigari Efendi” was prepared and our employee performed with the same theme. The article was listened curiously by the participants, and made discussions in the new directions of analysing Hamza Nigari’s Divan and Azerbaijan philologic.
In the symposium that organized on the basis of the presiden’s order of the Azerbaijan Republic about proclaiming 2016 as “Multiculturalism year” in the Azerbaijan Republic dated January 11, 2016 being represented Sheki Regional Scientific Center is an important issue.
In the ceremony Turkey Amasia University, Marmara University, Istanbul University, Necmettin Erbakan University, Chankiri Karatekin University, Italy Yokoku Association, 25 people from Macedonia, well-known academicians of our republic Isa Habibbeyli, Mukhtar Imanov, Teymur Kerimli, rector of APSU professor Jafar Jafarov and the directors of Agjabadi,Guba, Jalilabad, Sheki branches of the university, the first deputy of the head of Shamakhi Executive Power Gasim Gasimov, about 150 scientific worker from many scientific places and cultural centers of Azerbaijan, also guests from Seyid Hamza Nigari generation, pressmen, professor-teacher and student staff participated.
The last decision adopted about the discussed problems in the symposium and the certificates presented to the participant.