Şəki Regional Elmi Mərkəzi III Beynəlxalq Həmzə Nigarı Türk Dünyası Mədəni Simpoziumunda təmsil olunub
May 19, 2017 | 12:41
17-18 may 2017-ci il tarixdə ADPU və onun Şamaxı filialının,  Türkiyə Cumhuriyyəti Amasiya Universitetinin, Amasiya Azərbaycan Türkləri Kültür Sanat və  Dayanışma Dərnəyinin və Miras Mədəni İrsin Öyrənilməsinə  Kömək İctimai Birliyinin birgə təşkil etdiyi  III Beynəlxalq Həmzə Nigari Türk Dünyası Mədəni İrsi Simpoziumunun ADPU-nun Şamaxı filialında keçirildi. Sempoziumda Şəki Regional Elmi Mərkəzinin İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması şöbə rəhbəri, İstanbul Universiteti Qədim Türk Ədəbiyyatı şöbəsinin  doktorantı Reyhanə Səlimova və Şəki Regional Elmi  Mərkəzin Folklorşünaslıq və El sənətləri şöbə rəhbəri, Azərbaycan Universitetinin dissertantı Pakizə Zakirova “Arif Abdullazadənin yaradıcılığında Türkiyə mövzusu” adlı məqaləsi ilə  iştirak etmişdir.
Simpoziumda təmsil olunmaq üçün Təşkilat komitəsi tərəfindən göndərilmiş təlimat əsasında tələblərə uyğun olaraq “Mir Hamza Nigârî Efendinin “İster” ve “Sana” redifli gazellerinde ilahi aşk” adlı məqalə hazırlanmış və əməkdaşımız həmin mövzu ilə çıxış etmişdir. Məruzə sempozium iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilmiş, Həmzə Nigarinin Divanının təhlili məsələsində və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında yeni tendensiyalar istiqamətində fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Cənab İlham Əliyevin 11 yanvar 2016-cı il tarixində “2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı”na əsasən təşkil edilən simpoziumda  Şəki Regional Elmi Mərkəzinin təmsil olunması əsas əhəmiyyət kəsb edən məsələdir.
Tədbirdə  Türkiyənin Amasiya Universiteti, Marmara Universiteti, İstanbul Universiteti, Necmettin Ərbakan Universiteti, Çankırı Karatekin Universiteti, İtaliya Yokoku Assossasiyası, Makidoniyadan 25 nəfər olmaqla, respublikanın tanınmış akademiklərindən İsa Həbibbəyli, Muxtar İmanov, Teymur Kərimli, ADPU-nun rektoru professor Cəfər Cəfərov və universitetin Ağcabədi, Quba, Cəlilabad, Şəki filiallarının direktorları, Şamaxı İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Qasım Qasımov, Azərbaycanın bir çox elm ocaqlarından və mədəniyyət mərkəzlərindən olan 150-ə yaxın  elm xadimi, həmçinin Seyid Həmzə Nigarinin nəslindən olan qonaqlar, mediya nümayəndələri, Şamaxı filialının professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edirdilər.
Simpoziumda müzakirə olunan məsələlər barədə yekun qərar qəbul edilmiş və iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

Шекинский Региональный Научный Центр принял участие на 111 Международном культурном симпозиуме «Гямся Нигяры Тюрк Дунясы».
Мая 19, 2017 | 12:41
17-18 мая  2017 года  в г.  Шемаха  в  Шемахинском  филиале  АГПУ состоялся  111  Международный   культурный  симпозиум, организованный  Азербайджанским  Государственным  Педагогическим  Институтом  и его  Шемахинским  филиалом,  совместно  с   университетом г.Амасия Республики Турция, Кружком культуры  и наследия азербайджанцев  Амасии, общественной  организацией помощи  в  изучения культурного  наследия, посвященный  наследию известного  поэта  Гямся  Нигяры. Для  участия  в  работе  симпозиума  были командированы  сотрудница  ШРНЦ, руководитель  отдела  связи  с  общественностью, докторантка  кафедры  древне-турецкой  литературы  Стамбульского  Университета  Салимова Рейхана и диссертант Азербайджанского Университета, заведуюший  отделом « Фольклора и Народного ремесла» Шекинского Регионального Научного Центра Пакиза  Закирова выступила со статьей « Турецкая тема в творчестве Арифа Абдуллазаде».
Согласно требованиям заранее  представленной  Организационной  комиссией   инструкции, Шекинским  Научным  Центром была подготовлена  статья, посвященная  теме «Неземной  любви в  газелях  «Истер» и  «Сана» Гямся  Нигяры   Эфенди», с которой  и выступила сотрудница  Центра. По  окончании  выступлений произошел обмен  мнениями  по исследованию  творчества Гямся  Нигяры  Эфенди и  возникновению новых  тенденций  в  современной азербайджанской  литературе.
В  свете  обьявления  Президентом  Республики  Ильхамом  Алиевым  2016  год годом  «мультикультурализма» активное  участие  Шекинского  Регионального  Научного  Центра   в  работе  международного  культурного  мероприятия, посвященного  памяти  известного  Турецкого  ученого  и мыслителя,  является  большим  знаковым  событием, претворившим в жизнь  это  решение  Президента.
На  этом  мероприятии  принимали  участие  представители  Университета  г. Амасия, Университета  г.Мармара, Стамбульского  Университета, Университета Чанкыры Каратекин, Итальянской  Ассоциации Екоку, 25  человек  из  Македонских  ВУЗ-ов, Азербайджанские академики и  ученые-Иса  Габиббейли, Мухтар  Иманов, Теймур  Керимли, ректор  АГПУ-та проф. Джафар  Джафаров  и директора  филиалов  Педагогического Университета г. Агджабеди, Губа, Джалилабад, Шеки,первый  заместитель  председателя  Шемахинского  Исполнительного  Комитета Гасым  Гасымов, 150  чел.  деятелей  науки  и культуры  Азербайджана, в том числе гости- наследники  рода  Сейид  Гямся  Нигяры, представители  медиа,   профессорско  преподавательского  состава, студенты   Шемахинского  Университета.
По  окончании  всех  выступлений  и обсуждений  было  принято  решение  и  предоставлены  сертификаты.